Przesyłanie zwolnień lekarskich od lekarza w Niemczech do niemieckiej kasy chorych.
30 maja, 2024Młoda para na chorobowym na koniec umowy pracę w Niemczech…
5 czerwca, 20245 ciekawostek na temat prawa do płatnego urlopu w Niemczech
I. Ekwiwalent za urlop z Niemiec.
Prawo do ekwiwalentu za urlop wymaga w Niemczech zakończenia stosunku pracy.
Tak długo, jak jesteśmy na chorobowym i pracodawca nie wręczył nam wypowiedzenia na piśmie, powstają nowe roszczenia urlopowe i kończą się częściowo stare.
Przykład 1:
Pan Jan jest chory od 1 stycznia 2022 roku. Ekwiwalent za urlop za 2021 przepadnie z upływem 31.03.2024, jeśli pan Jan będzie dalej chory.
Inaczej jest, jeśli
– chorobowe zacznie się w ciągu roku tak, żeby urlop za ten rok mógł być aż do momentu początku chorobowego teoretycznie wykorzystany
– i pan Jan nie będzie pouczony o tym, ile ma urlopu w tym roku i do kiedy ten urlop przepada.
Przykład 2:
Pan Jan jest chory od 1 marca 2021. Jeśli nie został pouczony o przysługującym mu urlopie za 2021 i po 31 marca 2024 jest wciąż chory, wtedy roszczenia urlopowe za 2021 nie przepadają.
Ekwiwalent za urlop może w Niemczech przypadać wraz z upływem tzw. terminów zawitych, pisałem o tym tutaj:
Prawo do ekwiwalentu za urlop od pracodawców z Niemiec można dziedziczyć. Umowa o pracę kończy się w Niemczech wraz ze śmiercią pracownika. Roszczenia zmarłego pracownika powstałe do tego czasu mogą zgłaszać spadkobiercy pracownika.
II. Urlop i wypowiedzenie.
Pracodawca ma w Niemczech prawo przyznać urlop wraz z wypowiedzeniem. Jeśli ktoś jest w tym czasie chory, wtedy urlop nie przepada i musi być wypłacony jako ekwiwalent. Jeśli chorobowe skończy się wraz z okresem wypowiedzenia, wtedy pracodawca w Niemczech może podważyć chorobowe, pisałem o tym tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/kiedy-pracodawca-w-niemczech-moze-podwazyc-zwolnienie-lekarskie/
Urlop może być nadany nawet z wypowiedzeniem natychmiastowym! Warunkiem jest, aby pracodawca bezwarunkowo zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy poprzez wyraźne oświadczenie o spełnieniu prawa do urlopu wypoczynkowego i (1) albo wypłacił wynagrodzenie urlopowe przed rozpoczęciem urlopu, (2) albo obiecał wypłacić je bezwarunkowo.
III. Urlop i zakaz pracy przez ciąże / urlop wychowawczy / kwarantanna.
Za okresy pracy na zakazie pracy w ciąży powstają roszczenia urlopowe, tak samo jak za czas na chorobowym.
Inaczej jest podczas urlopu wychowawczego (Elternzeit), sabbatical (urlopu bezpłatnego) lub okresów Kurzarbeit – za te okresy nie powstają roszczenia urlopowe.
Osoby na kwarantannie podczas urlopu ze względu na zakażenie nie tracą tego urlopu, nawet jeśli chodzi o zakażenie bezobjawowe (sygnatura sprawy LAG Berlin-Brandenburg 8 Sa 837/23).
IV. Pracodawca z Niemiec nie odpowiada na wniosek o urlop.
Po złożeniu wniosku pracodawca nie odpowiada albo nas zbywa – czy mogę iść wtedy na urlop?
Nie!
Bez zgody pracodawcy jest to traktowane jak samowolne oddalenie się od miejsca pracy i uprawnia pracodawców w Niemczech do wypowiedzenia w trybie natychmiastowym, bez uprzedniego upomnienia! Jeśli pracodawca nie odpowiada w Niemczech na wniosek o urlop płatny, wtedy musimy go zaskarżyć do sądu o przyznanie urlopu. Niestety, nie ma w Niemczech innej drogi w tych przypadkach.
A co jeśli pracodawca chce nam dać urlop w czasie, który nam nie pasuje? Wtedy trzeba najpierw odmówić przyjęcia urlopu w tym czasie i podać, kiedy chce się mieć zamiast tego urlop. Jeśli pracodawca nie odpowiada, wtedy musimy go zaskarżyć do sądu w Niemczech o przyznanie urlopu.
Pisałem o tym też tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/samowolny-urlop-jakie-konsekwencje/
https://prawnik-niemcy.pl/gdy-pracodawca-w-niemczech-nie-chce-dac-urlopu-1302/
V. Pracodawca z Niemiec wysyła do domu, a potem twierdzi że to był urlop…
Może się zdarzyć, ze w zakładzie pracy w Niemczech akurat jest przestój i pracodawca wysyła nas do domu. Pracodawcy w Niemczech najczęściej próbują „wcisnąć“ w okresy bez pracy urlop, informując o tym pracowników po czasie…
Urlop nie może być w Niemczech przyznawany wstecz! Urlopem jest tylko okres bezwarunkowego wolnego, które od początku było nazwane urlopem!
Bezwarunkowe wolne = jeśli pracodawca zastrzega, że może nas ściągnąć do pracy w razie potrzeby, to taki okres wolnego nie jest w Niemczech urlopem!
Dlatego nie musimy być pod telefonem podczas urlopu według prawa niemieckiego.