parallax background

niemieckie prawo karne


Przedwczesne opuszczenie zakładu karnego


Skazani na kary pozbawienia wolności lub oskarżeni o poważniejsze przestępstwa oraz recydywiści często pytają wtedy o możliwość zawieszenia części kary, tak aby móc opuścić zakład karny przed upływem zasadzonej kary.

Klasyczną drogą jest staranie się o zawieszenie kary przed czasem, lecz szanse na to są znikome, jeśli skazany nie będzie miał dobrych opinii w aktach zakładu karnego. Praca nad wypuszczeniem osadzonego najlepiej zacząć już na początku odbywania kary i powinna niezmiennie towarzyszyć skazanemu w całym w procesie odbywania kary/resocjalizacji. Wgląd w akta skazanego, reakcje jak i wczesna ingerencja w podejmowane przez zakład decyzje dotyczące procesu resocjalizacji, zwiększają szanse na przekonanie władz zakładu do wydania korzystnej opinii lub przynajmniej sądu o uzasadnieniu pozytywnej prognozy. Trzeba pamiętać o tym, że osoby pracujące w zakładzie karnym — w szczególności pracownicy socjalni, terapeuci itp.- mają wpływ na opinie o skazanym i poprzez to na przedwczesne opuszczenie przez niego zakładu karnego.

Innym środkiem jest zgoda na opuszczenie Niemiec związana z nieegzekwowaniem reszty kary i powiązana z dobrowolnym zrzeczeniem się prawa swobody poruszania się na terenie Niemiec. Jednakże zgodę na to musi wyrazić prokuratura, wiec jest to możliwe w przestępstwach o konkretnym „ciężarze” przewinienia. Poza tym musi minąć przynajmniej polowa kary, a prokuratura może zaproponować takie rozwiązanie pod koniec odbywania kary.