
Odprawy po zwolnieniach w Niemczech
10 lutego, 2025
Praca w Zeitarbeit – leasing pracowniczy w Niemczech
13 lutego, 2025Chorobowe z niemieckiej kasy chorych – kiedy należy się wyrównanie utraconych zarobków do 100%?
W Niemczech przez pierwsze 6 tygodni niezdolności do pracy należy się chorobowe w wysokości 100 % dotychczasowych zarobków brutto. Płaci je pracodawca.
Alternatywnie od tego samego momentu należy się chorobowe od niemieckiej kasy chorych w wysokości 70 % zarobku brutto z ostatniego miesiąca kalendarzowego przed początkiem niezdolności do pracy (Przykład: początek chorobowego 15. maja, chorobowe z niemieckiej kasy chorych oblicza się na podstawie kwietnia).
Jeśli pracodawca nie zapłaci za pierwsze 6 tygodni zawsze możemy zwrócić się do kasy chorych o wypłatę przynajmniej 70% pensji za te pierwsze 6 tygodni chorobowego. Może się to opłacać bardziej niż domaganie się chorobowego od pracodawcy.
Najpóźniej od siódmego tygodnia niezdolności do pracy przejmuje nas niemiecka kasa chorych – będzie to 70% pensji brutto liczone tak jak w powyższym przykładzie.
A czy jest szansa na wyrównanie tych 30%, których kasa chorych nie wypłaca?
Najważniejsza opcja to przypadek w którym niezdolność do pracy spowodował ktoś inny – najczęściej sprawca wypadku drogowego. Mogą to być również osoby, które są sprawcami napaści lub pobić.
W ramach wypadków drogowych istotne będzie, czy sprawca ponosi 100% odpowiedzialności za wypadek. W szczególności wypadki drogowe są często tylko po jakiejś części skutkiem przewinienia drugiej strony. Całe 100% winy sprawcy wypadku ma miejsce według prawa niemieckiego np. w następujących przypadkach:
– zderzenie na skrzyżowaniu pomiędzy taksówką, która wjeżdża na skrzyżowanie przy zielonym świetle, a samochodem osobowym nadjeżdżającym z lewej strony, którego kierowca nie miał prawa jazdy i był pod wpływem alkoholu, ignorując czerwone światło – kierowca osobowego odpowiada za 100% szkody i strat;
– zderzenie na skrzyżowaniu pomiędzy motocyklem, który wjeżdża na skrzyżowanie przy zielonym świetle, a samochodem osobowym przejeżdżającym na czerwonym świetle – kierowca osobowego odpowia za 100% szkody i strat;
– zderzenie na skrzyżowaniu pomiędzy pojazdem, który porusza się drogą o pierwszeństwie przejazdu z prędkością co najmniej 70 km/h zamiast dozwolonych 30 km/h, a samochodem osobowym nadjeżdżającym z prawej strony z drogi podporządkowanej – kierowca pierwszego pojazdu odpowiada za 100% szkody i strat.
Istotna będzie w kwestii wyrównania straty dochodu (z 70 % płaconych przez kasę chorych do 100%) komunikacja z lekarzem i dokumentacja lekarska:
Warunkiem wyrównania chorobowego w kierunku 100% pensji jest w Niemczech to, żeby poszkodowany dostarczył lekarzowi pełne i dokładne informacje, szczególnie na temat odczuwanych przez niego problemów zdrowotnych, które lekarz uwzględnił w swojej późniejszej ocenie i zaleceniach. Ustalenie niezdolności do pracy musi być przeprowadzone w sposób zgodny z procedurami, aby poszkodowany słusznie mógł przypuszczać, że ustalenie jest merytorycznie poprawne i wytrzyma późniejszą kontrolę. Zdecydowanie zaleca się osobiste wizyty zamiast konsultacji telefonicznych lub internetowych. Ważne jest też, żeby przy każdym wystawianiu zwolnienia lekarskiego były przeprowadzone dokładne wywiady z pacjentem i były przeprowadzone porządne badania – wszystko to powinno zostać obszernie udokumentowane przez lekarza…