Pracodawca nie zgłosił wypadku w pracy w Niemczech – co robić?
10 czerwca, 2024Praca w konkurencyjnej firmie podczas chorobowego w Niemczech – obserwacja przez detektywa
14 czerwca, 2024Pozwać pracodawcę po wypowiedzeniu z pracy z Niemiec – to wszystko czego trzeba?
Krąży wiele legend o odprawach i odszkodowaniach po zwolnieniu z pracy z Niemiec.
Jedną z nich jest to, że po zaskarżeniu i skasowaniu przez sąd wypowiedzenia z Niemiec można automatycznie liczyć na odprawę.
Pieniądze za okres po zwolnieniu zależą w Niemczech od tego, co się działo z pracownikiem po okresie wypowiedzenia.
Oto najnowszy przykład z Sądu Pracy w mieście Gera (południowa Turyngia, wschodnie Niemcy):
Pozwana firma pomyślnie przeszkoliła młodego pracownika jako mechanika przemysłowego. Potem zatrudniła go na odpowiednim stanowisku. Młody człowiek miał nawet dostać opłacone szkolenie na spawacza.
W dniu 13 lipca 2023 r. pracownik ten był widziany w spawalni, jak przez kilka minut na krótko przed przerwą zgrzewał punktowo gwint wewnętrzny w dzwonku należącym do kolegi z pracy. Młody pracownik nie otrzymał od firmy polecenia wykonania tej czynności. Gdy został o to zapytany, wyjaśnił: “To jest mój dzwonek i spawam w nim gwint wewnętrzny. Bardzo szybko przed przerwą“.
Firma zwolniła go za to w trybie natychmiastowym.
Sąd to zwolnienie unieważnił:
Z jednej strony wyłącznie pracodawca ma w Niemczech prawo do wydawania poleceń dotyczących czynności, które pracownik musi wykonywać w godzinach pracy. Tylko pracodawca może w Niemczech decydować o wykorzystaniu swoich maszyn, narzędzi i materiałów – również z powodu przepisów bezpieczeństwa! Nie wykazano żadnego zachowania ze strony firmy, na podstawie którego młody pracownik mógł i powinien był założyć, że taka prywatna działalność była tolerowana.
Naruszenie obowiązków tego typu nie było dla sądu uważane za na tyle poważne, aby nie istniała podstawa do dalszej współpracy. Młody pracownik poświęcił tylko chwile na załatwianie prywatnych spraw podczas czasu pracy i wykorzystał przy tym niewielkie zasoby (trochę prądu). Firma nie poniosła żadnej dalszej szkody. Nie doszło również do poważnej, nieodwracalnej utraty zaufania do pracownika. W szczególności, gdy zwrócono się do niego, pracownik nie zwodził co do godzin pracy, lecz od razu i otwarcie oświadczył, że spawał coś prywatnie w zakładzie jescze przed przerwą. Wzajemne zaufanie stron mogło zostać odbudowane poprzez wyeliminowanie pomyłki młodego pracownika co do tego, jakie zachowanie jest pożądane lub tolerowane przez firmę – do tego wystarczy upomnienie.
ALE:
Sąd skazał pracownika jednocześnie do:
– udzielenia informacji o dochodach osiągniętych po zwolnieniu,
– udzielenia informacji, czy i kiedy zarejestrował się po zwolnieniu jako bezrobotny, przedstawiając odpowiednie dowody (powiadomienie itp.),
– dostarczenia informacji o zasiłku dla bezrobotnych lub innych świadczeniach z powodu bezrobocia,
– udzielenia informacji na temat propozycji pracy przedstawionych mu przez urząd pracy po zwolnieniu (z podaniem czynności, godzin pracy, miejsca pracy i wynagrodzenia),
– dostarczenia informacji o własnych staraniach o pracę i ofertach pracy, znalezionych bez pomocy urzędu pracy (z podaniem czynności, godzin pracy, miejsca pracy i możliwego wynagrodzenia).
Co się stanie jeśli młody pracownik nie udzieli informacji lub jego informacje będą sprzeczne z prawdą?
Za okres po zwolnieniu nie dostanie wtedy ani grosza…
Sygnatura sprawy – ArbG Gera 3 Ca 1106/23.
Niektóre sądy widzą to trochę inaczej:
https://prawnik-niemcy.pl/redukcje-zatrudnienia-z-obowiazkowa-odprawa-w-niemczech/
https://prawnik-niemcy.pl/pieniadze-za-okres-po-nieslusznym-zwolnieniu-w-niemczech/