
Pieniądze za bezprawne zwolnienie z pracy w Niemczech – czy należą się ozdrowiałym po długiej chorobie?
19 października, 2024
Umowa na czas określony w Niemczech
24 października, 2024Niemieckie świadczenie opiekuńcze na członków rodziny w Polsce!
Niemieckie ubezpieczenie pielęgnacyjne wspiera tych potrzebujących, którzy decydują się na opiekę przez członków rodziny, przyjaciół lub inne osoby. W tym celu niemieckie ubezpieczenie pielęgnacyjne wypłaca tzw. zasiłek pielęgnacyjny (Pflegegeld).
Warunkiem otrzymania zasiłku jest ubezpieczenie w niemieckiej kasie pielęgnacyjnej. Mają je automatycznie wszyscy pracujący w Niemczech, nawet jeśli miejsce zamieszkania pracownika i jego rodziny jest w Polsce (poza osobami na Minijob). Tak samo jest z osobami, które są objęte niemieckim ubezpieczeniem rodzinnym: jeśli jeden rodzic pracuje w Niemczech, a drugi nie pracuje i zajmuje się w domu niepełnosprawnym dzieckiem – wtedy można domagać się niemieckiego świadczenia opiekuńczego na niepełnosprawne dziecko!
Osoby otrzymujące rentę/emeryturę z Niemiec mogą domagać się niemieckiego świadczenia pielęgnacyjnego tylko jeśli nie otrzymają jednocześnie z Polski świadczenia podobnego do niemieckiej renty/emerytury, przez które mają jednocześnie ubezpieczenie zdrowotne w Polsce – tylko że tak jest u większości osób, które kiedyś pracowały w życiu i w Polsce i w Niemczech…
Warunkiem otrzymania niemieckiego zasiłku pielęgnacyjnego jest też to, że opieka domowa jest zapewniona (przez członków rodziny lub inne osoby), oraz że występuje co najmniej drugi stopień niepełnosprawności.
Wysokość niemieckiego świadczenia pielęgnacyjnego zależy od stopnia niepełnosprawności:
- stopień niepełnosprawności: 332 euro na miesiąc,
- stopień niepełnosprawności: 573 euro na miesiąc,
- stopień niepełnosprawności: 765 euro na miesiąc,
- stopień niepełnosprawności: 947 euro na miesiąc.
Stopień niepełnosprawności nadaje się w Niemczech w zależności od:
- Mobilności: Jak samodzielnie porusza się dana osoba? Jak dobrze potrafi utrzymać równowagę, siedzieć prosto oraz wchodzić po schodach?
- Zdolności poznawczych i komunikacyjnych: Czy dana osoba potrafi orientować się w czasie i przestrzeni w codziennym życiu? Czy potrafi podejmować decyzje, rozpoznawać ryzyko, prowadzić rozmowy oraz wyrażać swoje potrzeby?
- Zachowań i problemów psychicznych: Jak często dana osoba potrzebuje pomocy z powodu problemów psychicznych, takich jak agresywne lub lękowe zachowanie? Czy cierpi na urojenia lub niszczy przedmioty?
- Higiena osobista/wyżywienie: Na ile samodzielnie dana osoba potrafi codziennie się myć, dbać o higienę oraz odżywiać?
- Radzenia sobie i samodzielnego pokonywania wymagania oraz obciążeń związanych z chorobą lub terapią: Jakiej pomocy potrzebuje dana osoba w radzeniu sobie z chorobą, terapiami i zabiegami, takimi jak dializa czy zmiana opatrunków?
- Organizacji codziennego życia i kontaktów społecznych: Na ile samodzielnie dana osoba potrafi planować swój dzień, zajmować się sobą oraz utrzymywać kontakty towarzyskie?
Niemiecki zasiłek pielęgnacyjny jest przekazywany osobie wymagającej opieki przez kasę opiekuńczą. Może ona swobodnie dysponować tym zasiłkiem i zazwyczaj przekazuje go osobom, które ją pielęgnują i opiekują się nią.