
Czas pracy – to warto wiedzieć
21 czerwca, 2021
Pensja minimalna za opiekę nad seniorami dla wszystkich bez wyjątków
14 lipca, 2021Każdy pracownik w Niemczech może skorzystać z tzw. Elternzeit i ze związanego z tym urlopem okresu ochronnego, o ile dziecko, na które brany jest urlop, mieszka razem z nim i to on zajmuje się opieką nad dzieckiem.
Wniosek o urlop wychowawczy w Niemczech należy złożyć do 3. roku życia dziecka. Urlop ten może być podzielony na trzy części, które łącznie wynoszą nie więcej niż 36 miesięcy, w tym maksymalnie 24 miesiące można wykorzystać między 3. a 8. rokiem życia dziecka.
Istnieje w Niemczech również możliwość, aby urlop wychowawczy wzięli dziadkowie/babcie dziecka, jeśli jedno z rodziców jest niepełnoletnie lub w trakcie wykształcenia zawodowego rozpoczętego przed 18. rokiem życia, przez które nie może zająć się opieką nad dzieckiem.
Wniosek o urlop macierzyński musi być złożony według prawa niemieckiego pisemnie, na co najmniej 7 tygodni przed rozpoczęciem urlopu.
W okresie 8 tygodni przed początkiem urlopu, jak i w jego czasie obowiązuje w Niemczech ochrona przed zwolnieniami. Jeśli ktoś otrzyma w tym czasie wypowiedzenie od pracodawcy z Niemiec, ma 3 tygodnie czasu na złożenie pozwu do sądu pracy w Niemczech o unieważnienie go. Jeśli do tego czasu nie złoży pozwu o unieważnienie wypowiedzenia w okresie ochronnym, staje się ono prawomocne – chociaż nadal jest niezgodne z prawem.
Sąd do spraw apelacyjnych prawa pracy kraju związkowego Mecklemburg-Vorpommern (Landesarbeitsgericht Mecklemburg-Vorpommern) swoja decyzją z dnia 13.04.2021 r. stwierdził, że okres ochronny ośmiu tygodni przed początkiem Elternzeit dotyczy każdego okresu tego urlopu.
Jeśli zatem ktoś zgłosi urlop wychowawczy podzielony na dwie części, jest chronionym przed zwolnieniem przed każdą z nich. Jeżeli sam pracownik chce wypowiedzieć umowę podczas urlopu, musi brać pod uwagę okres wypowiedzenia trzech miesięcy, liczony od momentu dostarczenia pracodawcy własnoręcznie podpisanego wypowiedzenia na piśmie (mail czy faks nie wchodzą zatem w grę).