
Zwolnienie lekarskie? – Lepiej od lekarza z Niemiec…
10 grudnia, 2024
Zawarcie umowy o pracę w Niemczech podczas ciąży
27 grudnia, 2024Dodatkowe świadczenia i jednorazowe premie w Niemczech
Pracuje się dla pieniędzy, więc pracodawca musi wypłacać w Niemczech pracownikom te pieniądze, które są ustalone w umowie o pracę.
Ale są wynagrodzenia, które niemiecki pracodawca wypłaca dodatkowo do bieżącego wynagrodzenia i które nie są płacone co miesiąc. Obejmują one między innymi:
Dodatek urlopowy i świąteczny
Specjalne świadczenia, które często są uzależnione od takich czynników jak staż pracy lub wyniki pracownika.
Premie i bonusy
Premie za wyniki: Nagrody za wyjątkowe osiągnięcia w pracy.
Bonusy za realizację celów: Wypłaty przy osiągnięciu określonych
wcześniej założeń.
Udział w zyskach firmy
Część zysku przedsiębiorstwa, przekazywana pracownikom.
Jednorazowe świadczenia jubileuszowe
Wypłaty z okazji jubileuszu pracy w firmie.
Odprawy
Świadczenia przy rozwiązaniu stosunku pracy, najczęściej w ramach porozumienia stron. Odprawy nie należą się w Niemczech „z automatu”.
Dodatki specjalne
Zwrot kosztów przeprowadzki w przypadku zmiany miejsca pracy.
Dofinansowanie opieki nad dziećmi lub osobami starszymi.
We wszystkich tych przypadkach takie świadczenia należą się w Niemczech wtedy
– jeśli jest odpowiedni zapis w umowie o pracę,
– albo jeśli jest odpowiedni zapis w odpowiednim układzie zbiorowym,
– albo wynika to z konkretnej praktyki niemieckiego pracodawcy (wypłacanie dodatku świątecznego co roku przez kilka lat z rzędu).
Ważne jest w Niemczech, czy takie świadczenia stanowią wynagrodzenie za wykonaną pracę, czy raczej nagrodę za lojalność wobec zakładu pracy w przeszłości lub zachętę do przyszłej lojalności.
Na przykład, jeśli celem jest jedynie nagrodzenie lojalności wobec zakładu pracy, zazwyczaj znajduje to w Niemczech odzwierciedlenie w fakcie, że prawo do świadczenia powstaje dopiero wtedy, gdy pracownik przepracował określony czas w zakładzie pracy i pozostaje w stosunku pracy, który nie został wypowiedziany.
Jeśli celem premii jest w Niemczech także skłonienie do przyszłej lojalności, prawo do świadczenia pozostaje zazwyczaj w mocy tylko wtedy, gdy pracownik nadal będzie zatrudniony w zakładzie przez określony czas po terminie wypłaty.
Jeśli dodatkowe świadczenie jest przyznane bez żadnych dalszych warunków lub jest obiecane proporcjonalnie w przypadku, gdy pracownik pozostawał w stosunku pracy przynajmniej przez część roku, świadczenie to służy również jako dodatkowe wynagrodzenie za wykonaną w przeszłości pracę – a tego niemiecki pracodawca nie od tak sobie odwoływać.
Pracownicy mogą również dochodzić w Niemczech premii i bonusów na podstawie zasady równego traktowania w prawie pracy. Jeśli pracodawca wypłaca świadczenia dodatkowe innym pracownikom lub grupie pracowników, do której pracownik powinien należeć zgodnie z obowiązującymi kryteriami, musi on być traktowany w ten sam sposób. Wykluczenie z takich świadczeń jest dyskryminujące i nieważne.
Jest oczywiście sprzeczne z zasadą równości, jeśli przy przyznawaniu świadczeń uwzględnia się w Niemczech przynależność lub brak przynależności do związku zawodowego lub rady zakładowej. Także wysokość wynagrodzenia czy fakt, że małżonek pracownika już otrzymuje takie świadczenie od pracodawcy, nie stanowią w Niemczech uzasadnionych powodów do różnego traktowania w kwestiach premii i bonusów.
Za to w przypadku gratyfikacji świątecznych można w Niemczech różnicować między pracownikami biurowymi a pracownikami obsługi, jeśli pracownicy obsługi zazwyczaj otrzymują z okazji swojej pracy znaczne napiwki. Natomiast w przypadku 13. pensji, która ma jedynie stanowić dodatkowe wynagrodzenie za wykonywaną w przeszłości pracę, takie różnicowanie jest w Niemczech niedopuszczalne.