
Dla wszystkich tych co chcą mniej pracować – prawo do skrócenia czasu pracy w Niemczech
2 lutego, 2024
Rzeczy pracodawcy z Niemiec – oddawać czy nie?
7 lutego, 2024Ekwiwalent za urlop z dwóch lat chorobowego w Niemczech - prezent dla długo chorych!
Osoby zatrudnione w Niemczech i będące długo na chorobowym mogą domagać się za okres chorobowego ekwiwalentu za urlop. Możliwe jest uzbieranie urlopu w ten sposób za okres do dwóch lat na chorobowym.
Przykład:
Pracownik jest na chorobowym od 1 stycznia 2022.
Chorobowe kończy się po 30 czerwca 2023.
Umowa kończy się przed końcem chorobowego, na pewno po 30 czerwca 2023.
Możemy domagać się wtedy ekwiwalentu za urlop za lata 2022 i 2023.
O ile chorobowe zaczęte 1 stycznia 2022 oraz umowa będą trwały dłużej niż do 31 marca 2024, wtedy ekwiwalent za urlop z roku 2022 przepadnie.
Prawo do urlopu powstającego podczas ciągłego chorobowego wygasa 15 miesięcy od danego roku kalendarzowego.
W ten sposób prawo do urlopu powstałego podczas choroby w roku 2022 przepadnie przy kontynuacji zwolnienia lekarskiego powyżej 31 marca 2024 roku.
Proszę pamiętać:
Aby domagać się od pracodawcy w Niemczech ekwiwalentu za urlop musi zostać zakończona umowa o pracę. Umowę o pracę w Niemczech można zakończyć tylko w formie pisemnej, tzn. na wypowiedzeniu musi znajdować się oryginalny podpis strony wypowiadającej (pracownika lub firmy). Pisałem o tym tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/wypowiedzenie-z-pracy-w-niemczech-przez-emaila-whatsappa-itd-1202/
Ważne jest też to, że w Niemczech często mogą mieć zastosowane krótkie terminy na zgłoszenie roszczeń („Ausschlussfristen“, „Verfallsfristen“).
W umowach o pracę w Niemczech jest często tak, że ma się 3 miesiące na zgłoszenie roszczeń. Może to być czasem mniej, np. dwa miesiące w branży utrzymania czystości budynków (sprzątanie hoteli itd.).
Trzeba to zrobić przy tym tak, żeby pracodawca w Niemczech dostał takie wezwanie na czas i to tak, żebyśmy mogli to też udowodnić. Pisałem o tym tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/jak-dostarczac-wazne-dokumenty-w-niemczech/
Powyższą zasadę – urlop za okres chorobowego do 2 lat – potwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości w swojej decyzji z dnia 09.11.2023, sygnatura sprawy C-272/21:
Urlop powstały podczas choroby możemy odebrać w Niemczech w przeciągu 15 miesięcy od końca roku kalendarzowego.
A co się dzieje, jeśli w międzyczasie ktoś był zdrowy, choćby na jeden dzień? Czy wtedy może domagać się urlopu za okres 3 lat na chorobowym lub więcej? O tym w następnych artykułach…
Jeśli artykuł nie rozwiał Państwa wątpliwości lub nasunął dodatkowe pytania to serdecznie zapraszamy do skorzystania z konsultacji indywidualnych z doświadczonym prawnikiem jakim jest Mecenas Artur Schulz. Zapraszamy do kontaktu.