
Pójście na chorobowe podczas urlopu w Niemczech
4 lutego, 2025
Odprawy po zwolnieniach w Niemczech
10 lutego, 2025Nadgodziny w Niemczech
Pracownik, który domaga się wynagrodzenia za nadgodziny w Niemczech, w przypadku sporu musi szczegółowo wykazać i udowodnić, że wykonał pracę w wymiarze przekraczającym normalny czas pracy. Musi przedstawić, w jakie dni i w jakich godzinach wykonywał pracę lub był na polecenie pracodawcy gotowy do pracy, a także, że pracodawca zlecił, zaakceptował lub tolerował pracę w nadgodzinach. Przyjmuje się że tak było np. wtedy, kiedy nie dało się wykonać zadań powierzonych przez pracodawcę w normalnym czasie pracy.
Jeżeli czas pracy jest w Niemczech rejestrowany, a ewidencja czasu pracy jest podpisywana przez pracodawcę, pracownik spełnia swoje obowiązki dowodowe, przedstawiając saldo podpisanych godzin pracy. Pracodawca wówczas musi wykazać, dlaczego te godziny nie stanowią nadgodzin – inaczej będzie musiał zapłacić za nadgodziny.
Nie ma w Niemczech szczególnych przepisów prawnych dotyczących wynagrodzenia za nadgodziny. To, czy i ewentualnie jak praca wykonana ponad umówiony czas pracy ma być wynagradzana, zależy od umowy o pracę. W przypadku braku odpowiednich zapisów w umowie nadgodziny są wynagradzane dodatkowo po stawce odpowiadającej wynagrodzeniu za godzinę pracy.
Praca wykonywana jedynie w celu nadrobienia pracy, którą pracownik zawinił, nie jest uważana w Niemczech za nadgodziny i nie podlega dodatkowej płacy.
Ustalenie jednego ryczałtowego wynagrodzenia za umówiony czas pracy oraz jednocześnie za ewentualne nadgodziny jest dozwolone w Niemczech tylko wtedy, gdy w umowie o pracę określony jest konkretny zakres pracy, który ma być świadczony w ramach całościowego wynagrodzenia. Przykład: zapis który mówi o tym, że „powyższa pensja jest jednocześnie wynagrodzeniem za do 20 nadgodzin w miesiącu”.
Nieważne są w Niemczech klauzule, w których roszczenie o wynagrodzenie za nadgodziny jest po prostu wykluczone („To wynagrodzenie obejmuje także ewentualne nadgodziny…”).
Postanowienie umowy o pracę, zgodnie z którym przyszłe nadgodziny mają być wynagradzane wyłącznie poprzez płatny czas wolny, jest w Niemczech dopuszczalne.
Wysoko opłacani pracownicy nie mogą domagać się w Niemczech zapłaty za nadgodziny. Zgodnie z orzecznictwem, są to pracownicy, których wynagrodzenie przekracza granicę składek na ubezpieczenie emerytalne w ramach ustawowego systemu emerytalnego (w 2024 roku około 7.500,00 € brutto miesięcznie). Mają oni prawo tylko do uzgodnionego z nimi regularnego miesięcznego wynagrodzenia, nawet jeśli wykonują nadgodziny – chyba że jest specjalny zapis w umowie o wynagrodzenie za te nadgodziny.
Dodatki za nadgodziny – zazwyczaj w formie procentowego dodatku za nadgodziny – zależą w Niemczech przeważnie od tego, czy zostały przewidziane w umowie lub w układzie zbiorowym mającym zastosowanie. Brak odpowiednich zapisów oznacza najczęściej brak dodatków za nadgodziny.