
Zachowanie po otrzymaniu wypowiedzenia z pracy z Niemiec
18 lipca, 2024
Zakończenie umowy o pracę w Niemczech za porozumieniem stron
23 lipca, 2024Stwierdzenie ciąży po zwolnieniu z pracy w Niemczech – za późno?
Kobiet w ciąży nie wolno w Niemczech zwalniać z pracy. Nie ważne jak długo kobieta pracuje i jak duża jest firma.
Jeśli kobieta w ciąży dostanie z Niemiec wypowiedzenie z pracy – wtedy musi w 2 tygodnie powiadomić pracodawcę o ciąży i w 3 tygodnie wnieść pozew o unieważnienie wypowiedzenia – w przeciwnym razie wypowiedzenie staje się wiążące.
A co zrobić, jeśli kobieta dowie się o ciąży po otrzymaniu wypowiedzenia z Niemiec?
Jeśli nie minęły 3 tygodnie od otrzymania z Niemiec wypowiedzenia na papierze z oryginalnym podpisem (czyli nie przez e-mail albo whatsapp itd.), wtedy jest jeszcze czas na złożenie pozwu w terminie.
No tak, ale są przypadki, kiedy o ciąży dowiadujemy się po 3 tygodniach od otrzymania wypowiedzenia z Niemiec na papierze. Co wtedy?
Otóż od dowiedzenia się o ciąży, która trwała w momencie otrzymania wypowiedzenia z Niemiec (tylko że wtedy pracownica o niej jeszcze nie wiedziała) ma się przynajmniej 2 tygodnie na wniosek o późniejsze dopuszczenie pozwu po przegapieniu terminu 3 tygodni. Te 2 tygodnie na dopuszczenie pozwu po przegapieniu terminu 3 tygodni liczy się od momentu, w którym zwolniona pracownica dowiedziała się o ciąży (a ciąża istniała już w momencie otrzymania wypowiedzenia na papierze).
Europejski Trybunał Sprawiedliwości zdecydował teraz, że te 2 tygodnie na dopuszczenie pozwu przeciw zwolnieniu z pracy w Niemczech – liczone od momentu (1) dowiedzenia się o byciu w ciąży i jednocześnie o tym że (2) ta ciąża istniała w momencie otrzymania wypowiedzenia – to za mało!
Konkretny przypadek:
Pracownica była zatrudniona jako pomoc pielęgniarska na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1.8.2022 na okres jednego roku.
Pismem z dnia 6.10.2022 firma wypowiedziała stosunek pracy ze skutkiem na dzień 21.10.2022.
W dniu 9.11.2022 u pracownicy stwierdzono ciążę w siódmym tygodniu. O tym fakcie poinformowała firmę w dniu 10.11.2022.
Pismem z dnia 13.12.2022 pracownica wniosła do sądu pierwszej instancji pozew przeciwko swojemu zwolnieniu, argumentując, że w momencie wypowiedzenia była w ciąży.
Europejski sąd stwierdził, że kiedy ciężarna pracownica przegapi termin 3 tygodni na złożenie pozwu przeciwko wypowiedzeniu z Niemiec, ale dowie się później że jest w ciąży, wtedy nie można wymagać od niej, żeby w zaledwie w 2 tygodnie od stwierdzenia ciąży złożyła wniosek o późniejsze dopuszczenie pozwu. Trzeba brać pod uwagę sytuację, w jakiej znajduje się kobieta na początku ciąży – dla takiej osoby to szczególnie krótki termin.
Ile czasu ma kobieta, która dowie się o ciąźy już po 3 tygodniach od otrzymania wypowiedzenia z Niemiec na papierze (czyli po terminie), aby wnieść o późniejsze dopuszczenie pozwu przeciw wypowiedzeniu? Nie wiadomo, ale prawie na pewno będą to nie 2 a przynajmniej dodatkowe 3 tygodnie od dowiedzenia się o ciąży.
Sygnatura sprawy:EuGH albo ETS C-284/23.