
Gdy pracownik uważa polecenia pracodawcy w Niemczech za niezgodne z prawem.
10 kwietnia, 2024
Dwie umowy o pracę w Niemczech na raz = podwójny urlop?
22 kwietnia, 2024Dla osób na niecałych etatach w Niemczech – prawo do zwiększenia umownego czasu pracy.
Ten artykuł jest dla osób, które pracują w Niemczech na pół, jedną-czwartą itd. etatu i chcą pracować więcej.
Opcja żeby pracować więcej, pojawia się w Niemczech wtedy, kiedy pojawia się jakieś nowe miejsce pracy w firmie (jeśli firma ma kilka zakładów – wtedy obowiązuje to na wszystkie zakłady danej firmy).
Przy obsadzaniu nowego stanowiska pracodawca w Niemczech musi preferencyjnie traktować tego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, który zgłosił pracodawcy w formie tekstowej chęć przedłużenia czasu pracy ustalonego w umowie.
Możemy domagać się zwiększenia umownego czasu pracy do maksymalnie pełnego etatu. Jeśli w firmie w Niemczech, w której pracujemy, pełen etat oznacza 40 godzin tygodniowo, wtedy możemy domagać się zwiększenia czasu pracy do 40 godzin tygodniowo.
Nie można na tej podstawie wydłużać w Niemczech czas umowy o prace jeśli umowa jest zawarta np. na rok, wtedy po upływie roku się kończy – nawet jeśli stanowisko musi byc obsadzone nowym pracownikiem.
Zadanie zwiększenia umownego czasu pracy może być złożone niezależnie od tego, ile osób zatrudnia dany zakład. Czyli jest też inaczej niż w przypadku zmniejszenia tygodniowego czasu pracy – patrz tutaj:
Wniosek o wydłużenie czasu pracy w Niemczech można złożyć przez email-a, sms-a, komunikatory typu Whatsapp itd.
Proszę pamietać o tym, że może trzeba będzie udowodnić złożenie wniosku – patrz tutaj: https://prawnik-niemcy.pl/jak-dostarczac-wazne-dokumenty-w-niemczech/
We wniosku o wydłużenie czasu pracy w Niemczech nie trzeba pisać od kiedy chce się pracować więcej i o ile chce się pracować więcej. Nie trzeba też w Niemczech pisać, na jakie konkretne stanowisko ma obowiązywać wniosek o przedłużenie czasu pracy.
Wniosek o wydłużenie czasu pracy w Niemczech nie ma wpływu na to, jak jest konkretnie rozłożony czas pracy w tygodniu – np. czy pracujemy od poniedziałku do czwartku czy od wtorku do piątku. Tutaj możemy działać tylko według kryteriów z tego artykułu: