
Niezdolność do pracy podczas urlopu w prawie niemieckim – L4 spoza UE
19 maja, 2025
Co robić po wypowiedzeniu umowy o pracę w Niemczech?
26 maja, 2025Okres próbny w niemieckiej umowie o pracę
Dla wzajemnego sprawdzenia się pracodawcy i pracownika może zostać uzgodniony w niemieckiej umowie o pracę okres próbny.
Obowiązkowy okres próbny jest przewidziany jedynie dla osób zatrudnionych w celu odbycia niemieckiego wykształcenia zawodowego (Ausbildung). Okres próbny prowadzi w Niemczech tylko do skrócenia okresu wypowiedzenia do dwóch tygodni.
Nie wolno mylić okresu próbnego z niemieckim okresem pierwszych 6 miesięcy bez ochrony przed zwolnieniami w Niemczech. Okres próbny skraca tylko okres wypowiedzenia z 4 tygodni do 2 tygodni. A żeby być w Niemczech chronionym przed zwolnieniami, trzeba pracować w firmie ponad 6 miesięcy i to w zakładzie, w którym jest łącznie ponad pełnych 10 etatów. Nawet jeśli okres próbny kończy się po 3 miesiącach, to ochrona przed zwolnieniami zacznie się dopiero po upływie 6 miesięcy.
Oznacza to, że jeśli praca zaczęła się w Niemczech 01. stycznia, to do 01. lipca pracodawca może zwolnić pracownika bez większych ograniczeń, nawet jeśli został ustalony okres próbny tylko do 01. kwietnia. Przyśpieszony koniec okresu próbnego przedłuży w tym przypadku tylko sam okres wypowiedzenia z 2 tygodni do 4 tygodni – i to już od 02. kwietnia.
Okres próbny musi zostać potwierdzony w Niemczech w umowie o pracę. Może być ustalony również w niemieckich umowach o pracę na czas określony. Czas trwania okresu próbnego musi pozostawać wtedy w rozsądnym stosunku do długości trwania umowy na czas określony. Oznacza to, że czas trwania samej umowy o pracę musi być w Niemczech co najmniej dwukrotnie dłuższy niż okres próbny.
Skrócony okres wypowiedzenia może być stosowany aż do końca okresu próbnego, nawet jeśli wypowiedzenie staje się skuteczne dopiero po jego upływie. Jeśli zatrudnienie zacznie sie 01. stycznia wtedy wystarczy że wypowiedzenie na piśmie dojdzie do pracownika najpóźniej 01. lipca – wtedy umowa będzie się kończyła 15. lipca, czyli będzie to wciąż skrócony okres wypowiedzenia, nawet jeśli koniec umowy nastąpi już po okresie próbnym.
Umowę o pracę kończy w Niemczech tylko i jedynie wypowiedzenie na piśmie, z oryginalnym podpisem osoby uprawnionej. Wypowiedzenie przez e-mail, wiadomość Whatsapp lub tylko zeskanowane wypowiedzenie nie kończą niemieckiej umowy o pracę, nawet w okresie próbnym!
Osobom niepełnosprawnym z tzw. Schwerbehindertenausweis można wypowiedzieć niemiecką umowę o pracę w ciągu pierwszych sześciu miesięcy zatrudnienia tak samo jak osobom pełnosprawnym, i to bez zgody niemieckiego urzędu ds. integracji niepełnosprawnych.
Natomiast kobiety w ciąży mogą zostać zwolnione w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tylko za zgodą właściwego urzędu, i to tylko jeśli w poważny sposób narusza umowę! A to prawie nigdy nie ma miejsca.
Pójście na chorobowe nie chroni przed wypowiedzeniem niemieckiej umowy o pracę w okresie próbnym, tak samo jak i po okresie próbnym. Jeśli problemy ze zdrowiem trwają w takim przypadku dłużej, wtedy po okresie wypowiedzenia można starać się o chorobowe z niemieckiej kasy chorych – nawet jeśli umowa o pracę się w międzyczasie skończyła i chory były pracownik przebywa w Polsce.