
Czasem chorobowe trzeba w Niemczech zwracać…
28 sierpnia, 2024
Mieszkania zakładowe w Niemczech – zasady prawne
2 września, 2024Premia inflacyjna w Niemczech: do 3.000 euro wolne od podatku – dla każdego?
Od 26 października 2022 roku pracodawcy w Niemczech mogą swoim pracownikom przyznać kwotę do 3.000 euro, która jest wolna od podatków i składek. Przewiduje to tzw. premia na wyrównanie inflacji (Inflationsausgleichsprämie), którą niemiecki rząd wprowadził ustawą.
Jest to dobrowolne świadczenie ze strony pracodawców. Tzn. że pracodawca może, ale nie musi przyznać taką premie.
Okres na przyznanie premii jest ograniczony – od 26 października 2022 roku do 31 grudnia 2024 roku.
W tym okresie płatności ze strony pracodawców do kwoty 3.000 euro są wolne od podatku i składek na ubezpieczenia społeczne.
Jest to kwota wolna od podatku, która może być wypłacana również w kilku częściach.
Premia na wyrównanie inflacji musi być przyznana jako dodatek do wynagrodzenia należnego z tytułu pracy. Każdy pracodawca w Niemczech może skorzystać ze zwolnienia z podatków i składek na ubezpieczenia społeczne dla takich dodatkowych wypłat – ale nie musi.
Wystarczy, że pracodawca przy przyznawaniu premii jasno zaznaczy, że jest ona związana ze wzrostem cen – na przykład poprzez odpowiednią adnotację na przelewie w ramach rozliczenia wynagrodzenia.
Ale czy jeśli pracodawca w Niemczech wypłaca swoim pracownikom taką premię – to czy musi wszystkim? I każdemu po równo?
Pracodawca w Niemczech generalnie jest uprawniony do tego, aby powiązać wypłatę premii na wyrównanie inflacji z dodatkowymi warunkami.
Nie narusza to zasady równego traktowania w prawie pracy, jeśli pracodawca uzależnia wypłatę premii inflacyjnej od tego, czy pracownik jest n. p. częścią jego „aktywnie pracującej załogi”.
Pracodawca w Niemczech może przyznać dodatkowe świadczenie jedynie tym pracownikom, od których pracodawca oczekuje lub ma nadzieję na dalsza ich pracę w przyszłości – tworząc w ten sposób motywację do dalszego zaangażowania.
Nie stanowi to w Niemczech naruszenia zasady równego traktowania, jeśli pracodawca, opierając się na obiektywnych kryteriach, tworzy grupy pracowników uprawnionych do otrzymania premii.
No właśnie – mają to być obiektywne kryteria. Czyli jeśli np. pracownicy z Niemiec dostaną premię łącznie 3.000,00 €, a ci spoza Niemiec np. tylko 2.000,00 € – może być to przypadek dyskryminacji na tle pochodzenia…
I – jeśli chcą Państwo o to walczyć przed sądem pracy w Niemczech – proszę pamiętać o kosztach w niemieckich sądach pracy: