
„Odmówiłem przyjęcia wypowiedzenia z Niemiec“ – dobry pomysł?
24 sierpnia, 2024
Premia inflacyjna w Niemczech: do 3.000 euro wolne od podatku – dla każdego?
31 sierpnia, 2024Czasem chorobowe trzeba w Niemczech zwracać…
Od 3 lat zmieniają się w Niemczech zasady chorobowego:
Pójście na chorobowe po daniu wypowiedzenia lub po otrzymaniu wypowiedzenia od pracodawcy z Niemiec w taki sposób, że okres zwolnienia lekarskiego skończy się z okresem wypowiedzenia – tutaj samo zaświadczenie lekarskie już nie wystarczy.
Pisałem o tym tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/kiedy-pracodawca-w-niemczech-moze-podwazyc-zwolnienie-lekarskie/
Jeśli niemiecki pracodawca podważa takie zwolnienie lekarskie „dopasowane“ do okresu wypowiedzenia – wtedy trzeba będzie przedstawić diagnozę, konkretne objawy – i ich wpływ na zdolność do pracy.
Będzie tak też, jeśli zwolnienie lekarskie skończy się „w pobliżu okresu“ wypowiedzenia niemieckiej umowy o pracę (np. kilka dni po końcu umowy).
A co jeśli niemiecki pracodawca wypłaci mimo tego chorobowe i potem zorientuje się, że mógł podważyć zwolnienie lekarskie…?
Niemiecki pracodawca, który już wypłacił wynagrodzenie za czas choroby, a później stwierdził, że pracownik nie był chory, musi przedstawić i w razie potrzeby udowodnić okoliczności wskazujące na to, że nie wystąpiła niezdolność do pracy.
Jeśli pracownik nie przedstawi w Niemczech konkretnych dolegliwości zdrowotnych i ich wpływu na jego zdolność do pracy, wtedy twierdzenie pracodawcy, że pracownik nie był niezdolny do pracy z powodu choroby, zostaje uznane za prawde.
Aktualnie wystarczy nawet, jeśli pracodawca w Niemczech powoła się na to, że okres chorobowego pokrywał się z okresem wypowiedzenia. Jeśli pracownik w Niemczech nie opisze konkretnych dolegliwości i ich wpływu na zdolność do pracy – chorobowe trzeba będzie zwracać…
Prosze pamiętać, że w Niemczech roszczenia z umowy o pracę mogą przypadać w przeciagu 3 miesiecy – również roszczenia pracodawcy! Jeśli pracodawca za późno zgłosił się o zwrot wypłaconego chorobowego, wtedy nie trzeba będzie nic oddawać – nawet jeśli istniały poważne wątpliwości co do wiarygodności zwolnienia lekarskiego.
Pisałem o tym tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/strata-pensji-przez-zwloke-terminy-wygasniecia-w-niemczech/
Oto najnowszy przykład z niemieckich sądów na temat zwrotu chorobowego:
Pracownik pracował jako kierownik produkcji.
W dniu 26 października 2022 roku dyrektor firmy ustnie wypowiedział pracownikowi umowę o pracę.
W dniu 27 października 2022 roku pracownik zgłosił niezdolność do pracy z powodu choroby.
W piśmie z dnia 28 października 2022 roku, które zostało doręczone pracownikowi tego samego dnia, firma wpowiedziała umowę o pracę ze skutkiem na dzień 30 listopada 2022 roku.
Pracownik przesłał firmie w sumie dwa zwolnienia lekarskie
– pierwsze zaświadczenie lekarskie od 27 października 2022 roku do dnia 10 listopada 2022 roku
– oraz zaświadczenie kontynuacyjne z dnia 9 listopada 2022 roku o niezdolności do pracy do dnia 30 listopada 2022 roku.
Jak się później okazało w dniu 12 listopada 2022 roku pracownik uczestniczył jako zawodnik w meczu piłki ręcznej.
W dniu 19 listopada 2022 roku pracownik pełnił funkcję sędziego podczas meczu piłki ręcznej.
Firma wypłaciła wynagrodzenie za czas choroby od dnia 27 października 2022 roku za dwa dni robocze w październiku 2022 roku w wysokości 371,42 EUR brutto oraz za listopad 2022 roku w wysokości 3.900 EUR brutto.
Potem firma domagała się zwrotu chorobowego.
Sąd nakazał zwrócić chorobowe, oto jego argumenty:
Argumentem przeciw uznaniu lekarskiego zaświadczenia o niezdolności do pracy może być sytuacja, gdy zaświadczenie to dokładnie pokrywa się z okresem pozostałym do końca stosunku pracy po wypowiedzeniu umowy. W tej kwestii nie ma znaczenia, czy wypowiedzenie nastąpiło ze strony pracownika czy pracodawcy. Nawet w przypadku wypowiedzenia umowy przez pracodawcę, wartość dowodowa zaświadczenia o niezdolności do pracy może zostać podważona, jeśli pracownik zachoruje bezpośrednio po otrzymaniu wypowiedzenia, a całokształt okoliczności konkretnego przypadku wskazuje na istnienie wątpliwości co do rzeczywistego stanu niezdolności do pracy.
Nieprzestrzeganie niemieckich przepisów dotyczących wydawania zaświadczeń o niezdolności do pracy – które stanowią, że przewidywany okres niezdolności do pracy nie powinien być zaświadczany na więcej niż dwa tygodnie naprzód – również należy do okoliczności, które mogą podważyć wartość dowodową zaświadczenia lekarskiego.
Sąd zaskoczył w jednej kwestii: jeśli chodzi o uprawianie sportu rekreacyjnego w okresie zaświadczenia o niezdolności do pracy, należy wziąć pod uwagę okoliczności konkretnego przypadku. „Ogólnie rzecz biorąc, samo uprawianie sportu nie budzi uzasadnionych wątpliwości co do niezdolności do pracy…”
No cóź, tutaj do zasądzenia zwrotu chorobowego wystarczyło pokrycie się okresów chorobowego i wypowiedzenia.
Sygnatura sprawy:
LAG Berlin-Brandenburg 12 Sa 1266/23