Za późno u lekarza – kiedy iść po pierwsze zwolnienie lekarskie żeby dostać chorobowe z niemieckiej kasy chorych?
16 lutego, 2024Publiczne krytykowanie pracodawcy w Niemczech – trzymajmy się sprawdzonych informacji, bo inaczej…
21 lutego, 2024Skutki obrażania przełożonych, pracodawców lub innych osób w pracy w Niemczech
Każdego mogą czasami ponieść nerwy, każdy czasem może użyć niecenzuralnych słów lub przekleństw. Co mówi prawo pracy w Niemczech, jeśli użyjemy słów obraźliwych lub wulgarnych wobec innych?
W Niemczech panuje wolność słowa, więc potrzebne są bardzo obraźliwe słowa, żeby można było pracownika zwolnić, tym bardziej w trybie natychmiastowym.
Pracodawca może w pierwszych 6 miesiącach zwalniać pracownika praktycznie jak chce (poza kobietami w ciazy).
Po okresie próbnym do zwolnienia kogoś za obraźliwe słowa wobec przełożonych, innych pracujących lub zwolnienia kogoś za obrażanie klientów trzeba uwzględnić:
– ton panujący w zakładzie (tam gdzie używa się wulgarnych słów na co dzień poprzeczka do zwolnienia za obraźliwe słowa będzie wisiała wyżej);
– poziom wykształcenia i stan psychiczny pracownika obrażającego innych;
– w jakiej sytuacji miała miejsce rozmowa (w obecności innych osób, lub np. w ramach wymiany żartów?)
– kiedy i gdzie miały miejsce obraźliwe słowa?
Przykłady:
Pracownik powiedział w ramach zaproszenia na imprezę wigilijną w firmie, że nie usiądzie za jednym stołem z prezesami, bo ci są „przestępcami“ – sąd apelacyjny w Kolonii zdecydował, że to nie wystarczy do zwolnienia, bo jest to rodzaj opinii, a poza tym wypowiedział te słowa pod nieobecność prezesa firmy (sygnatura LAG Köln, 11 Sa 995/96).
Pracownik powiedział do przełożonego w Niemczech po hiszpańsku „ty skurwysynu“ – to wystarczyło do wypowiedzenia w trybie zwykłym (sygnatura sprawy: LAG Frankfurt(Main) 3 Sa 1915/95).
Pracownik powiedział do przełożonego w Niemczech „dupek“ – to wystarczyło do wypowiedzenia w trybie zwykłym (sygnatura sprawy: ArbG Frankfurt(Main) 15 Ca 9661/97).
Pokazanie środkowego palca przełożonemu po kilku upomnieniach za podobne naruszenia uzasadnia zwolnienie pracownika w trybie zwykłym (sygnatura sprawy: LAG Rheinland-Pfalz 5 Sa 458/21.
Ważne jest pytanie, czy pracownik mógł czuć się sprowokowany do obraźliwych słów czy gestów – jeśli tak, to przemawia to na jego korzyść.
Polecam w tym temacie też ten artykuł:
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu masz wątpliwości co do swojej sytacji to zachęcamy do skorzystania z indywidualnych konsultacji prawnych z mecenasem Arturem Schulzem.