Prawo do równej płacy w Niemczech – między płciami, narodami i po prostu ludźmi
14 lutego, 2024Skutki obrażania przełożonych, pracodawców lub innych osób w pracy w Niemczech
19 lutego, 2024Za późno u lekarza - kiedy iść po pierwsze zwolnienie lekarskie żeby dostać chorobowe z niemieckiej kasy chorych?
Wystawianie zwolnień wstecz jest ryzykowne jeśli chcemy za ten okres dostać pieniądze od pracodawcy z Niemiec lub z niemieckiej kasy chorych.
Wystawienie dalej niż 3 dni wstecz uprawnia pracodawcę w Niemczech do podważenia zwolnienia. Wtedy trzeba podawać lekarza za świadka, a uprzednio zadbać o to, żeby prowadził porządna dokumentację lekarską. Od pracodawcy w Niemczech otrzymujemy 100 % regularnej pensji brutto za pierwsze 6 tygodni na chorobowym.
Jeśli chcemy chorobowego od razu od niemieckiej kasy chorych, wtedy wystawianie pierwszego zaświadczenia lekarskiego o jeden lub więcej dni wstecz jest ryzykowne. Jeśli więc lekarz przy pierwszej wizycie odsyła nas i każe przyjść za kilka dni „bo przecież może wystawić zwolnienie wstecz“, to znaczy że nie ma pojęcia o niemieckim prawie. Lepiej wtedy tego samego dnia udać się do innego lekarza, tak aby ten wystawił pierwsze zwolnienie lekarskie na czas. Takie otrzymane zwolnienie wysyłamy przez aplikacje lub emailem do niemieckiej kasy chorych, najlepiej nawet w czasie pierwszych 6 tygodni. O tym jak wystawiać i przesyłać zwolnienia lekarskie do niemieckiej kasy chorych pisałem w tym artykule:
https://prawnik-niemcy.pl/jak-przyspieszyc-decyzje-o-chorobowym-z-niemieckiej-kasy-chorych-1173/
Przedłużenie zwolnienia lekarskiego wstecz (czyli nie wystawienie pierwszego zwolnienia!) jest za to często możliwe: z powodu tej samej choroby można nawet miesiąc wstecz, ale za ten miesiąc nie dostanie się wtedy chorobowego z niemieckiej kasy chorych! Inaczej jest jeśli zmienia się kod choroby. Inaczej moze byc tez jeśli na zwolnieniu jest się po wypadku w pracy w Niemczech. W tych wypadkach wystawienie zwolnienia wstecz może prowadzić do utraty prawa do kontynuacji chorobowego na przyszłość.
Przykład z praktyki na to, jak tego nie robić:
Pracownica poszła do lekarza w piątek 20.10.2017. Lekarz nie mógł już jej przyjąć i kazał przyjść w poniedziałek.
Wcześniej pracownica podpisała rozwiązanie umowy za porozumieniem stron – umowa kończyła się według tego 21.10.2017 (sobota).
W poniedziałek 23.10.2017 lekarz wystawił pracownicy pierwsze zwolnienie lekarskie wstecz od piątku, 20.10.2017.
Niemiecka kasa chorych odrzuciła wniosek o chorobowe. Jej ubezpieczenie uprawniające do chorobowego skończyło się 21.10.2017 (w sobotę). W momencie wystawiania zwolnienia lekarskiego w poniedziałek nie była już ubezpieczona w niemieckiej kasie chorych.
Tak zdecydował sąd apelacyjny do spraw socjalnych – LSG Thüringen, syg. 4 Sa 269/22.
Możliwe że sąd federalny do spraw socjalnych – Bundessozialgericht – zdecyduje, że jeśli wystawienie zwolnienia lekarskiego w nieodpowiednim czasie wynikło ze strony lekarza, wtedy niemiecka kasy chorych będzie musiała je zaakceptować. Ale jest to kwestia otwarta, więc lepiej się na to jak na razie nie zdawać.
Jeśli masz wątpliwości co do swojej sytuacji, nie wiesz jak poruszać się w przepisach prawa pracy oraz prawa socjalnego w Niemczech to nie zwlekaj tylko skorzystaj z indywidualnej porady prawnej u mecenasa Artura Schulza. Zaoszczędź sobie stresu…