
Czy pracodawca może w Niemczech jednostronnie zmieniać umowę?
22 maja, 2024
Pieniądze po bezprawnym zwolnieniu z pracy w Niemczech – obowiązek szukania nowego etatu.
27 maja, 2024Świadczenia opiekuńcze z Niemiec
Świadczenia opiekuńcze z Niemiec należą się osobom, które podlegają niemieckiemu ubezpieczeniu opiekuńczemu (Pflegeversicherung).
Wszyscy, którzy są ubezpieczeni w niemieckiej kasie chorych, są automatycznie ubezpieczeni w niemieckiej kasie opiekuńczej.
O świadczenia opiekuńcze z Niemiec wnioski pisze się zawsze do swojej niemieckiej kasy chorych – przy niej jest zawsze odpowiednia kasa opiekuńcza (np. jeśli należymy do „Techniker Krankenkasse“, to piszemy o świadczenia do „Techniker Krankenkasse – Pflegeversicherung“).
Ubezpieczeni w niemieckiej kasie chorych i kasie opiekuńczej są często też inni członkowie rodziny – tutaj przede wszystkim:
– dzieci do 18. roku życia,
– dzieci do 23. roku życia jeśli nie mają pracy i
– dzieci do 25. roku życia jeśli do tego czasu się uczą (można to pod pewnymi warunkami trochę przedłużyć).
Dzieci mogą być objęte niemieckim ubezpieczeniem rodzinnym nawet przez całe życie, jeśli są niepełnosprawne w stopniu niepozwalającym na samodzielne funkcjonowanie. Ważne jest przy tym, że niepełnosprawność musi wystąpić w takiej formie do 18./23./25. roku zycia dziecka, i to w czasie, w ktorym ktorys z rodzicow pracuje i jest ubezpieczony w Niemczech.
Wszystkie te osoby mogą ubiegać się o niemieckie świadczenia opiekuńcze „Pflegegeld“, czyli niemiecki zasiłek opiekuńczy dla osób samodzielnie organizujących sobie pomoc opiekuńczą – nawet jeśli mieszkają na stałe w Polsce!
Warunkiem jest utrzymanie ubezpieczenia rodzinnego przez jednego z rodziców – czyli najczęściej praca w Niemczech lub pobieranie świadczeń z Niemiec typu Krankengeld/chorobowe.
O zasiłek opiekuńczy z Niemiec mogą się ubiegać osoby wymagające opieki w stopniu opieki od 2 do 5 („Pflegegrad 2 bis 5“).
Zasiłek opiekuńczy na miesiąc kalendarzowy wynosi
– 332,00 euro dla osób wymagających opieki w stopniu opieki 2,
- 573,00 euro dla osób wymagających opieki w stopniu opieki 3,
– 765,00 euro dla osób wymagających opieki w stopniu opieki 4,
– 947,00 euro dla osób wymagających opieki w stopniu opieki 5.
Poziom opieki, do którego zostanie zakwalifikowane np. dziecko, zależy między innymi od poziomu niepełnosprawności i wymaganego wsparcia.
Podczas gdy dzieciom z lekką niepełnosprawnością przypisuje się poziom opieki 1, dzieci z najcięższą niepełnosprawnością i specjalnymi wymaganiami w zakresie opieki otrzymują najwyższy poziom opieki 5.
W ramach oceny poziomu opieki („Pflegegrad“) służby medyczne oceniają różne obszary życia codziennego, takie jak:
– mobilność/zdolność do samodzielnego poruszania się,
– zdolności umysłowe/poznawcze i komunikacyjne,
– problemy zachowawcze i związane ze zdrowiem psychicznym,
– zdolność do zaopiekowania się samym sobą,
– samodzielne radzenie sobie z wymaganiami związanymi z chorobą lub terapią.
Zaleca się prowadzenie dziennika opieki – opieka nad dzieckiem i pielęgnacja dziecka powinny być w nim odnotowywane każdego dnia. Warto zapisywać wszystko, co zostało zrobione w ramach opieki nad dzieckiem, a także odnotować spędzony nad tym czas. Notatki te pomogą w ocenie rzeczywistej sytuacji osoby niepełnosprawnej w życiu codziennym. Wszystkie zapisy i dokumenty dotyczące diagnoz i wizyt u lekarza powinny być również udostępniane niemieckiej kasie opiekuńczej.
Niemiecki zasiłek opiekuńczy nie jest uzależniony od uprzedniego poniesienia określonych wydatków, na przykład na opiekę. Beneficjent ma dużą swobodę w korzystaniu z zasiłku opiekuńczego – zasiłek opiekuńczy może być wykorzystany przez beneficjenta do wynagrodzenia członka jego rodziny lub sąsiedztwa, który zapewnia mu nieodpłatną opiekę.
Pobieranie niemieckiej emerytury lub renty z niemieckich kas emerytalnych (Deutsche Rentenversicherung, Knappschaft) przez osobę mieszkającą w Polsce nie uprawnia jej do niemieckich świadczeń opiekuńczych! (sygnatura sprawy LSG Baden-Würrtemberg L 4 P 2751/22).
Osoby żyjące w Niemczech z polskiej emerytury, nie mogą domagać się świadczenia opiekuńczego w formie pieniędzy – jako że te osoby są dalej ubezpieczone w polskim NFZ! Mogą wprawdzie korzystać z rzeczowych świadczeń opiekuńczych w Niemczech, ale pieniężne świadczenia opiekuńcze mogą dostać jedynie z Polski! (sygnatura sprawy LSG NRW L 5 P 14/21).