Gdy pracodawca w Niemczech nie chce dać urlopu
13 marca, 2024Komunikacja z urzędami w Niemczech – jak się zabezpieczać
18 marca, 2024Zwolnienie z powodu redukcji zatrudnienia w Niemczech
Teoretycznie pracodawca w Niemczech może zwolnić pracownika chronionego z powodu redukcji zatrudnienia.
W rzeczywistości jest to dla pracodawców w Niemczech trudne. Jeżeli pracownik został zwolniony ze względu na redukcje zatrudnienia, zwolnienie jest nieuzasadnione, jeżeli pracodawca nie uwzględni wystarczająco
– stażu pracy,
– wieku,
– zobowiązań alimentacyjnych i
– ewentualnej niepełnosprawności pracownika
przy wyborze osób do zwolnienia.
Na żądanie pracownika niemiecki pracodawca musi poinformować pracownika o przyczynach, które doprowadziły do dokonanego wyboru.
Zwolnienie z powodu redukcji zatrudnienia jest w Niemczech uzasadnione tylko wtedy, kiedy pracodawca nie ma innej możliwości zatrudnienia pracownika. Jeśli dostępna jest wolne miejsce pracy z porównywalnymi lub zmienionymi warunkami pracy, wtedy zwolnienie jest nieuzasadnione.
Podobnie jest w Niemczech, gdy dalsze zatrudnienie pracownika jest możliwe
– po przekwalifikowaniu lub
– po dalszych szkoleniach albo
– w zmienionych warunkach pracy (sygnatura sprawy BAG 2 AZR 721/12).
W ewentualnym procesie w sądzie pracy w Niemczech to pracodawca musi wykazać, że wystarczająco uwzględnił wszystkie ważne okoliczności. W procesie w niemieckim sądzie pracy również pracodawca jest zobowiązany do przedstawienia i udowodnienia braku innych możliwości zatrudnienia. Jeśli pracownik kwestionuje jedynie utratę poprzedniej pracy, wystarczy, że pracodawca argumentuje, że dalsze zatrudnienie na tych samych warunkach nie jest możliwe ze względu na restrukturyzację. Jeśli pracownik wtedy twierdzi, że jest możliwe zatrudnienie w innym miejscu, to do niego należy najpierw wyjaśnienie, w jaki sposób wyobraża sobie konkretnie alternatywne zatrudnienie. Dopiero wtedy pracodawca musi szczegółowo wyjaśnić powody, dla których takie zatrudnienie nie było możliwe (sygnatura sprawy BAG 2 AZR 552/11).
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu masz wątpliwości co do zasadności swojego zwolnienia z pracy to zachęcamy do skorzystania z profesjonalnych konsultacji z mecenasem Arturem Schulzem.