
Pieniądze za niesłuszne wypowiedzenie z pracy w Niemczech – uwaga na urząd pracy!
24 kwietnia, 2025
Ochrona przed wypowiedzeniem w ciąży w Niemczech – czas na złożenie pozwu przedłużony!
8 maja, 2025Zwrot służbowego samochodu w Niemczech
Pracownik jest zobowiązany w Niemczech do poszanowania praw, dóbr i interesów pracodawcy.
W przypadku udostępnienia firmowego pojazdu (osobowy, ciężarowy itp.) pracownik jest w Niemczech zobowiązany do niezwłocznego poinformowania pracodawcy o wypadkach oraz występujących usterkach, tak aby pracodawca mógł podjąć niezbędne działania (np. usunięcie usterek, dochodzenie roszczeń z tytułu gwarancji, poinformowanie ubezpieczycieli).
Do obowiązków pracownika należy w Niemczech również dbanie o powierzone mu auto i unikanie uszkodzeń wykraczających poza normalne ślady użytkowania. Przy dłuższym użytkowaniu pojazdu mechanicznego naturalnym jest, że z czasem pojawiają się ślady użytkowania. Wnętrze pojazdu może nosić np. drobne rysy, przetarcia na kierownicy lub siedzeniach.
Nie zaliczają się do nich jednak silne zabrudzenia, uszkodzenia takie jak wypalone dziury, pęknięcia czy nieprzyjemne zapachy. Takie szkody wykraczają poza codzienne użytkowanie i nie mogą być przypisane normalnemu, typowemu korzystaniu z pojazdu.
Problemem może być np. palenie w aucie – dym papierosowy nie tylko nieprzyjemnie pachnie, lecz także wnika w tkaniny i osadza się na powierzchniach. Zwykłe przewietrzenie nie wystarcza, by usunąć te zapachy i osady nikotynowe. Pojazdy, w których palono, zazwyczaj mają przez to obniżoną wartość. Taki fakt będzie odgrywał rolę w przypadku firmowych aut, które pracownik może używać prywatnie. Inaczej może to wyglądać, jeśli palił w kabinie będzie kierowca TIR-a, który w ciężarówce musi przebywać prawie cały czas – tutaj palacze mogą liczyć na więcej zrozumienia.
Prawo do korzystania z pojazdu służbowego przysługuje w Niemczech tak długo, jak długo pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia za pracę. W przypadku niezdolności do pracy prawo do prywatnego użytkowania służbowego pojazdu wygasa w Niemczech z końcem okresu pierwszych 6 tygodni chorobowego.
Jeśli pracownikowi przysługuje w Niemczech prawo do prywatnego użytkowania pojazdu, pracodawca zobowiązany jest udostępnić mu go również w czasie urlopu. To samo dotyczy okresów ochrony macierzyńskiej.
Jeżeli pracownikowi nie było dozwolone prywatne używanie pojazdu, niemiecki pracodawca może w każdej chwili żądać jego zwrotu.
Poza tym pracodawca ma w Niemczech prawo do odwołania samego prywatnego użytkowania samochodu służbowego również wtedy, kiedy umowa o pracę nie została wypowiedziana. W indywidualnych przypadkach może istnieć jednak konieczność przyznania pracownikowi okresu przejściowego przed zwrotem pojazdu.
Prawo do korzystania z samochodu służbowego wygasa w Niemczech z chwilą zakończenia stosunku pracy. W przypadku, gdy pracownik miał również prawo do prywatnego użytkowania pojazdu, zobowiązany jest w Niemczech zwrócić go pracodawcy po upływie okresu wypowiedzenia. Inaczej może być jedynie wtedy, gdy wypowiedzenie umowy o pracę przez niemieckiego pracodawcę jest z góry pozbawione szans.