Świadectwo pracy w Niemczech
21 stycznia, 2025Minijob – małe zatrudnienie w Niemczech
28 stycznia, 2025Mobbing w pracy w Niemczech – kiedy ma miejsce i jak reagować
Mobbing to konfliktowa komunikacja w miejscu pracy, w której:
O mobbingu mówi się dopiero wtedy, gdy poszczególni pracownicy są systematycznie i celowo wykluczani z zespołu, lekceważeni, wykluczani z komunikacji, obrażani i dyskryminowani przez współpracowników i/lub przełożonych, w sposób ciągły i wzajemnie powiązany.
Sam surowy ton przełożonych, o ile pozostaje rzeczowy i adekwatny do sytuacji, zasadniczo jest w Niemczech dozwolony. Nie każde nadepnięcie na odcisk pracownika i nie każda kłótnia z szefem lub współpracownikami jest od razu mobbingiem.
Zamiast konstruktywnego usuwania konfliktów, osoba stosująca mobbing dąży wyłącznie do tłamszenia, nękania i wykluczania ofiary mobbingu, aby w ten sposób zmusić ją do odejścia z pracy.
Do typowych działań mobbingowych należą:
Dopóki stosunek pracy trwa, niemiecki pracodawca ma obowiązek troszczyć się o pracownika, w szczególności w zakresie jego zdrowia. Ma również obowiązek chronić swoich pracowników przed nękaniem ze strony przełożonych, współpracowników lub osób trzecich, na które ma wpływ, oraz zapewnić im miejsce pracy odpowiadające godności człowieka.
Dla udowodnienia mobbingu istotne jest, aby każdy, kto czuje się ofiarą mobbingu ze strony przełożonych lub współpracowników, po dokładnej autorefleksji i ewentualnym skonsultowaniu się z ośrodkiem doradztwa w sprawie mobbingu, jak najszybciej prowadził dziennik mobbingu i szczegółowo notował wszelkie ataki i zdarzenia, wskazując miejsce, czas oraz opis konkretnego czynu i sprawcy. Ułatwi to później przekonjace przedstawienie sprawy przed niemieckim sadem pracy i tym samym dochodzenie ewentualnegoodszkodowania.
Do dochodzenia roszczenia o zadośćuczynienie za mobbing w Niemczech nie wystarczy w Niemczech, jeśli pracownik w ogólnych słowach, bez podania dat i szczegółowego opisania sytuacji, zarzuca pracodawcy obrażanie i poniżanie. Pracownik musi w Niemczech raczej przedstawić większą liczbę poszczególnych czynów, podając czas, sytuację i inne okoliczności oraz udowodnić je. Zwłaszcza w kontekście możliwego przedawnienia, dokładny czas poszczególnych działań mobbingowych jest w Niemczech istotny.