Spóźnianie się do pracy w Niemczech – powód do zwolnienia?
8 marca, 2024Gdy pracodawca w Niemczech nie chce dać urlopu
13 marca, 2024Odszkodowanie za zmuszanie do łamania prawa przez pracodawcę w Niemczech
To się naprawdę zdarza: są przypadki w których pracodawcy w Niemczech nakłaniają do łamania prawa.
Często ma to miejsce m. in. w transporcie, gdzie niemieccy pracodawcy często nakłaniają do jazdy poza dozwolonym czasem lub niesprawnymi pojazdami.
Co wtedy?
Pierwsza i bardzo ważna kwestia to mieć jakiś dowód w ręku. Jeśli pracodawca lub przelożony nakazuje robić coś niezgodnego z prawem i robi to np. w czasie rozmowy telefonicznej, wtedy brakuje nam świadków. Dobrze jest więc w takich momentach napisać do przełożonego lub pracodawcy i spytać „Czy dobrze Pana zrozumiałem, mam zrobić…?“. Jeśli potwierdzi pisemnie, wtedy mamy w ręku dowód na nielegalną dyspozycję pracodawcy.
O tym jak zadbać o korzystne dowody pisałem tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/procesy-w-niemieckich-sadach-pracy-dowody-w-rekach-pracownikow-1216/
Warto jest powiadomić odpowiednie urzędy o nakłanianiu, szczegóły tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/przestepstwa-pracodawcy-w-niemczech-co-robic-1230/
W przypadku gdy złamanie prawa było poważne (np. dalsza jazda uszkodzonym i przez to niebezpiecznym pojazdem), pracownik w Niemczech będzie mógł wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym.
Bezpieczniej jest zawsze najpierw upomnieć pracodawcę i potem – gdy pracodawca ponownie będzie domagał się złamania prawa przez pracownika – wypowiedzieć mu umowę w trybie natychmiastowym. Upomnienie (“Abmahnung“) musi opisać naruszenie umowy przez pracodawcę. Upomnienie musi też zawierać groźbę, że w przypadku ponownego naruszenia umowy przez pracodawcę zostanie złożone przez pracownika wypowiedzenie.
Upomnienie może być wysłane wszelkimi drogami, wypowiedzenie musi dotrzeć do pracodawcy na papierze z oryginalnym podpisem (czyli żadne zdjęcie albo ksero) w 2 tygodnie naruszenia przez niego umowy. O tym jak dostarczać dokumenty do pracodawcy w Niemczech pisałem tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/jak-dostarczac-wazne-dokumenty-w-niemczech/
Potem możemy domagać się odszkodowania za poniesione straty (np.: w wysokości utraconego zarobku itd.). § 628 niemieckiego kodeksu cywilnego (Bürgerliches Gesetzbuch) mówi wyraźnie:
Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy jest spowodowane zachowaniem drugiej strony naruszającym postanowienia umowy, druga strona jest zobowiązana do naprawienia szkody spowodowanej rozwiązaniem stosunku pracy.