Wybór i zmiana ustawowej kasy chorych w Niemczech
24 stycznia, 2024Gdy pracownik w Niemczech staje się ofiarą przestępstw w pracy.
29 stycznia, 2024Przestępstwa pracodawcy w Niemczech – co robić?
Gdy pracodawca lub przełożeni w Niemczech łamią prawo w taki sposób, że grożą za to sankcje karne (skazanie za przestępstwo, poważne wykroczenia, naruszenie zasad bezpieczeństwa itd.) powstaje wtedy pytanie, co robić z taką wiedzą?
Pracownik zawsze będzie się obawiał represji za zawiadomienie innych przełożonych lub odpowiednich instytucji. Co będzie, jeśli podejrzenie się nie potwierdzi? Czy grozi nam wtedy zwolnienie?
Unia Europejska wprowadziła w roku 2019 przepisy chroniące takie osoby.
Ważne jest najpierw, czy informacje posiadane przez pracownika uzasadniają zgłoszenie. Proszę zawsze się upewnić, ewentualnie w rozmowie z poradniami dla pracowników zagranicznych (np. tu https://www.faire-mobilitaet.de/pl albo tu https://polskarada.de/) lub w rozmowie z odpowiednimi prawnikami.
Nowe przepisy unijne nakazują firmom zatrudniającym więcej niż 50 osób organizować specjalne miejsca/działy, w których można zgłosić takie informacje. O ile powiadomienie takiej osoby lub instytucji zaufania nie wyznaczy, wtedy można zgłaszać się bezpośrednio do instytucji publicznych, które państwa członkowskie zobowiązane są wyznaczyć. W Niemczech wyznaczona instytucja publikuje dalsze informacje na ten temat tutaj:
https://www.bundesjustizamt.de/DE/MeldestelledesBundes/MeldestelledesBundes.html
Osoby mogące przyjmować, że miało miejsce naruszenie przepisów, są chronione przed represjami i ewentualnymi żądaniami o odszkodowanie.
Ważne jest, żeby informacje usprawiedliwiały dane podejrzenie. Zawiadamianie wbrew świadomości, że informacje nie są prawdziwe, może prowadzić w Niemczech do zwolnienia oraz konsekwencji karnych i finansowych.
Ważne jest też, żeby starać się zachować kolejność zgłoszeń: najpierw zachowanie procedur firmowych na takie przypadki, potem zgłoszenie do zewnętrznych instytucji publicznych.
Naruszenie tej kolejności może być bez znaczenia, jeśli pracodawca nie wprowadził procedur odpowiednio chroniących poufność i dane informatora.
Wystarczające informacje i zachowanie kolejności powiadomień sprawiają, że informator jest chroniony przed zwolnieniem i roszczeniami odszkodowawczymi pracodawcy.
Jeśli masz wątpliwości co do swojej sytuacji nie zwlekaj i skorzystaj z indywidualnej konsultacji z mecenasem Arturem Schulzem. Indywidualne konsultacje mogą skutecznie rozwiać wątpliwości oraz pomóc w obronie swoich praw.