
Zawarcie umowy o pracę w Niemczech podczas ciąży
27 grudnia, 2024
Prywatne korzystanie z internetu podczas pracy – powód do zwolnienia w Niemczech?
4 stycznia, 2025Chorobowe z Niemiec – lekarz jako świadek przed sądem
Wystarczy zwolnienie od lekarza i już można domagać się chorobowego od pracodawcy w Niemczech – to popularny błąd.
W Niemczech często jest tak, że poza samym zwolnieniem od lekarza potrzeba jeszcze konkretnych informacji co do samej choroby jak i badania lekarskiego, po którym zostało wystawione zwolnienie lekarskie.
Kiedy tak może być?
- Kiedy okres zwolnienia lekarskiego pokrywa się z okresem wypowiedzenia.
- Kiedy zaraz po końcu zwolnienia lekarskiego rozpoczyna się nową pracę.
- Kiedy zwolnienie lekarskie jest dostarczane po tym, jak pracodawca odmówił urlopu.
- Kiedy zwolnienie lekarskie jest wystawione na dłużej niż dwa tygodnie.
Efektem jest to, że lekarz prowadzący musi być w stanie opisać stan zdrowia pracownika i to nawet przed niemieckim sądem pracy.
Co musi w takim przypadku powiedzieć na sprawie w Niemczech lekarz, żeby pracownik dostał chorobowe?
– Sąd musi przekonać się, że przed stwierdzeniem spornego stanu niezdolności do pracy miało miejsce badanie lekarskie, które zazwyczaj musi być przeprowadzone osobiście.
– Lekarz musi poświęcić odpowiedni czas na badanie. W związku z tym, ze względu na często duży napływ pacjentów w przychodniach lekarskich i szpitalach, czasem już kilka minut może wystarczyć.
– W zależności od rodzaju zdiagnozowanej choroby, sąd musi się także przekonać, że lekarz przy stawianiu diagnozy uwzględnił konkretny stan zdrowia pracownika – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Czyli lekarz musi pacjenta po prostu zbadać aby w wiarygodny sposób stwierdzić konkretne dolegliwości.
– Nie wystarczy wystawienie diagnozy tylko na podstawie tego, co mówi pracownik. Należy szczególnie wykluczyć, że zaświadczenie o niezdolności do pracy jest wystawione po znajomości lub tylko ze względu na pieniądze płacone za prywatną wizytę, a jego celem było umożliwienie pracownikowi nieobecności w pracy z formalnym „usprawiedliwieniem” – ale bez rzeczywistych przyczyn zdrowotnych.
– Przesłuchanie lekarza, który leczył pracownika, powinno wykazać, że lekarz również dostrzegł konieczność związku między konkretnymi dolegliwościami a konkretnym stanowiskiem pracy. Przykład: kiedy pracownik biurowy ze złamaną nogą może dalej pracować z domu, to trudno uzasadnić wystawienie zwolnienia lekarskiego…
Zanim niemiecki sąd pracy w ogóle powoła lekarza na świadka mającego potwierdzić niezdolność do pracy trzeba najpierw przedstawić następujące fakty:
- jakie choroby występowały,
- jakie ograniczenia zdrowotne wynikły z konkretnej choroby,
- jakie zalecenia lekarskie zostały wydane.
Jeśli zwolnienie chorobowe trwa zdecydowanie dłużej niż okres wypowiedzenia, wtedy może wystarczyć samo zwolnienie lekarskie.
Jeśli ktoś jednak zareaguje na wypowiedzenie z Niemiec zwolnieniem lekarskim, albo sam złożył wypowiedzenie i jednocześnie wyśle do pracodawcy w Niemczech zwolnienie lekarskie (nawet parę dni po wypowiedzeniu) – musi być wtedy gotowy na przedstawienie szczegółów i liczyć na to, że lekarz prowadzi porządną dokumentację lekarską.