
Pieniądze z Niemiec na urlop macierzyński w Polsce
5 stycznia, 2024
Niemiecki sąd najwyższy ogranicza chorobowe na wypowiedzeniu!
10 stycznia, 2024Wypowiedzenie z pracy w Niemczech przez emaila/whatsappa itd.
Umowa o pracę w Niemczech może być pod pewnymi warunkami wypowiedziana przez pracodawcę. Dzieje się tak, jeśli np. jesteśmy w okresie próbnym (maksymalnie do 6 miesięcy) lub spełnione są inne warunki.
Co robić, jeśli dostało się wypowiedzenie z pracy w Niemczech wysłane tylko przez emaila albo na przykład przez whatsapp?
Po pierwsze – możemy się cieszyć. Wypowiedzenie z pracy w Niemczech jest ważne tylko w formie papierowej z oryginalnym podpisem.
Jeśli pracodawca w Niemczech wypowiedział umowę o pracę tylko w formie wiadomości/emaila oraz bez zachowania terminu wypowiedzenia (czyli w trybie natychmiastowym), wtedy od momentu otrzymania wiadomości pracodawca musi płacić postojowe.
O ważnych aspektach w kwestii postojowego pisałem m. in. tu:
https://prawnik-niemcy.pl/obowiazek-szukania-pracy-po-wypowiedzeniu-w-niemczech-1176/
https://prawnik-niemcy.pl/zwolnienie-z-pracy-w-niemczech-postojowe-i-odprawy/
Nie trzeba wtedy wnosić w przeciągu 3 tygodni pozwu przeciw takiemu wypowiedzeniu z pracy w Niemczech.
Istotne jest, kiedy i gdzie poruszyć kwestie braku wypowiedzenia na papierze. Może się opłacać wnieść pozew w 3 tygodnie od daty wystawienia wypowiedzenia i podnieść kwestie formy wypowiedzenia pod koniec sprawy sądowej. Na pewno warto tak zrobić w przypadku wypowiedzenia z pracy w Niemczech z zachowaniem terminu wypowiedzenia (np. często 2 tygodnie w okresie próbnym lub 4 tygodnie po okresie próbnym).
Wysłanie wypowiedzenia w tej formie to poważny błąd ze strony pracodawcy i poważny argument w rękach pracownika. Nie zawsze warto pokazywać swoje najlepsze karty już na początku, bo pracodawca może wtedy starać się szybko poprawić swój błąd.
Jeszcze jedno: tak samo jest, kiedy dostaniemy z Niemiec wypowiedzenie z pracy z wydrukowanym lub skopiowanym podpisem.
Dla tych, którzy potrzebują bardziej spersonalizowanej pomocy prawnej w kwestiach związanych z prawem pracy w Niemczech, sugerujemy skonsultowanie się z doświadczonym prawnikiem. Mecenas Artur Schulz oferuje profesjonalne wsparcie, pomagając rozwiązać wątpliwości oraz bronić indywidualnych praw pracowników.