Niemiecka pensja minimalna dla polskich kierowców
17 września, 2021Nadgodziny przed sądem
3 października, 2021Podważenie wiarygodności zwolnienia chorobowego w prawie niemieckim, kiedy okres choroby jest równy okresowi wypowiedzenia
Niemiecki Federalny Sąd do Spraw Pracy (Bundesarbeitsgericht, odpowiednik polskiego Sądu Najwyższego) zdecydował, że wiarygodność zwolnienia lekarskiego, czyli L4 , może być przez pracodawcę podważona, jeśli pracownik złożył wypowiedzenie i tego samego dnia wystawione zostało L4 pokrywające się dokładnie z okresem wypowiedzenia.
Pracownica w tej konkretnej sprawie była zatrudniona jako sprzedawczyni od końca sierpnia 2018 roku. Dnia 08.02.2019 powódka złożyła wypowiedzenie z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia do 22.02.2019 (czyli wciąż w okresie próbnym, w którym generalnie obowiązuje 2-tygodniowy okres wypowiedzenia).
Jednocześnie dostarczyła wystawione również 08.02.2019 L4 na okres od 8. do 22.02.2019. Ale pracodawczyni odmówiła wypłaty chorobowego za ten czas, gdyż uznała za podejrzane, że zwolnienie lekarskie pokrywa się z okresem wypowiedzenia.
Przed sądem pracownica przedłożyła oryginał L4, co zasadniczo jest wystarczającym dowodem niezdolności do pracy ze względu na stan zdrowia uprawniającym do chorobowego w wysokości 100% regularnych zarobków brutto (bez diet itd.) od pracodawcy – jest on zobowiązany do wypłacania chorobowego w takiej wysokości nawet do 6 tygodni.
Pracodawca może podważyć wiarygodność zwolnienia lekarskiego, jeśli przedstawi okoliczności, które przemawiają za tym, że pracownik był jednak w tym czasie zdolny do pracy.
Wtedy pracownik musi opisać swoje problemy zdrowotne i powołać na świadka lekarza wystawiającego L4, zwalniając go z tajemnicy lekarskiej.
W tym konkretnym przypadku wiarygodność zwolnienia lekarskiego została przez pracodawczynię podważona, gdyż było ono wystawione tego samego dnia co wypowiedzenie złożone przez pracowniczkę i na okres pokrywający się z okresem wypowiedzenia. Pracownica nie przedstawiła sądowi żadnych dowodów świadczących o jej problemach zdrowotnych prowadzących do niezdolności do pracy i dlatego sprawę przegrała.