
Chorobowe z kasy chorych w Niemczech – jak przedłużać zwolnienie lekarskie?
13 listopada, 2023
Zwolnienie z pracy w Niemczech – postojowe i odprawy.
24 listopada, 2023Chorobowe z niemieckiej kasy chorych a emerytura
Okres aktywności zawodowej osób powyżej 60. roku życia w Niemczech wydłuża się.
Pojawiają się wraz z tym sytuacje, które mogą przysporzyć sporo komplikacji. Interpretacja niemieckich przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych może przysporzyć wiele trudności. Dlatego niniejszy artykuł bada te zagadnienia, aby pomóc w skomplikowanej kwestii ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych między Polską a Niemcami.
Coraz wiecej ludzi pracuje w Niemczech po 60. roku życia – w grupie wiekowej 60 – 64 lat aż 63 % osob było w Niemczech czynnych zawodowo.
Co się dzieje, jeśli ktoś osiąga wiek emerytalny podczas chorobowego?
Umowa o pracę może mieć w Niemczech zapis, że wygasa z osiągnięciem wieku emerytalnego. Na pewno jest tak w przypadku osiągnięcia niemieckiego wieku emerytalnego (przeważnie miedzy 65. a 67. rokiem życia).
Co będzie wtedy z chorobowym z niemieckiej kasy chorych? Po 6 tygodniach płaconych 100 % chorobowego od pracodawcy niemieka kasa chorych zaczyna płacić 70 % chorobowego – niezależnie od tego czy jesteśmy w Polsce, czy w innym kraju Unii Europejskiej. Na czas otrzymywania chorobowego jesteśmy ubezpieczeni w niemieckiej kasie chorych.
Z osiągnięciem wieku emerytalnego – również polskiego wieku emerytalnego – niemiecka kasa chorych może dać nam czas do 10 tygodni na złożenie wniosku o emeryturę. O ile nie złożymy takiego wniosku, chorobowe zakończy się z upływem tego terminu. Złożenie wniosku o emeryturę po tym terminie najczęściej nie prowadzi do wznowienia chorobowego z niemieckiej kasy chorych.
Jeśli osiągneliśmy wiek emerytalny w Polsce, ale nie złożyliśmy wnisoku o emeryturę i niemiecka kasa chorych nie wezwała nas do złożenia takiego wniosku, wtedy możemy dalej domagać się chorobowego z niemieckiej kasy chorych.
O ile dostajemy emeryturę z Polski przyznaną wstecz, wtedy chorobowe z niemieckiej kasy chorych za okres, od którego jest naliczana emerytura, trzeba bedzie zwrócić.
Osoby otrzymujące emeryturę z Polski i pracujące w Niemczech nie mogą domagać się chorobowego z niemieckiej kasy chorych.
Podziel się tym artykułem ze znajomymi, aby wspólnie zyskać lepsze zrozumienie skomplikowanego świata ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych w Niemczech. Wiedza zawarta w tekście może okazać się nieoceniona dla tych, którzy pracują po 60. roku życia w Niemczech.
Potrzebujesz porady prawnej? Serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Skorzystaj z doświadczenia mecenasa Artura Schulza, który od lat udziela profesjonalnych porad prawnych i skutecznie reprezentuje klientów z różnych regionów Polski przed niemieckimi sądami. Jego ogromne doświadczenie w obszarze niemieckiego prawa pracy i prawa socjalnego pozwala pomóc w rozwiązaniu nawet najbardziej skomplikowanych kwestii. Skontaktuj się już teraz, aby otrzymać wsparcie, którego potrzebujesz – Twoje spokojne jutro zaczyna się od odpowiednich kroków dzisiaj.