Zwolnienie za błędy w pracy w Niemczech
23 lutego, 2024Gdy pracodawca z Niemiec naliczy za dużo podatku – obowiązkowa 6. klasa podatkowa?
28 lutego, 2024Obowiązki na chorobowym w Niemczech - pod groźbą zwolnienia…
Pracownik na chorobowym nie musi pracować. Może mieć jednak w tym czasie inne obowiązki – ich naruszanie pomimo upomnień/nagan może prowadzić w Niemczech do zwolnienia pracownika na chorobowym.
Sam fakt bycia na chorobowym nie chroni w Niemczech przed wypowiedzeniem z pracy.
Jeśli w zakładzie pracuje więcej niż 10 osób i umowa trwa ponad 6 miesięcy, wtedy jesteśmy w Niemczech chronieni przed zwolnieniami i pracodawca może nas zwolnić tylko z określonych powodów.
Oto powody z jakich pracodawca może zwolnić kogoś objętego ochroną przed zwolnieniami i będącego na chorobowym:
Powodem może być nie zawiadamianie na czas o chorobowym. Jeśli zdecydowaliśmy się iść do lekarza zamiast do pracy, musimy w Niemczech bezzwłocznie powiadomić pracodawcę – pracodawca, który nie otrzymał takiej wiadomości, planuje że pracownik się stawi i będzie wykonywał powierzone mu zadania. Bez odpowiedniej informacji o naszej wizycie u lekarza mogą zacząć się w zakładzie kłopoty organizacyjne. Po wystawieniu zwolnienia lekarskiego musimy bezzwłocznie powiadomić pracodawcę o tym fakcie – najlepiej przesyłając kopie zwolnienia lekarskigeo przez jakiś komunikator lub e-mail, przy czym proszę napisać choćby jedno zdanie objaśniające, że jest się aktualnie na zwolnieniu lekarskim (przesłanie polskiego zwolnienia do pracodawcy w Niemczech bez żadnego komentarza może być niewystarczające).
Jak pracownik nie powiadomi o tym, że idzie do lekarza, to wtedy pracodawca może w Niemczech dać mu upomnienie (Abmahnung). Jeśli potem pracownik znowu nie powiadomi pracodawcę na czas, wtedy pracodawca może zwolnić pracownika z zachowaniem terminu wypowiedzenia (sygnatura sprawy BAG 2 AZR 604/90).
Wszystko to tyczy się też przedłużania chorobowego – o przedłużeniu chorobowego trzeba w Niemczech jak najszybciej powiadomić pracodawcę.
Innym ważnym obowiązkiem pracownika jest zaniechanie wszystkiego, co poważnie zagraża wyzdrowieniu.
Przykład:
Lekarz pracował w urzędzie odpowiedzialnym w Niemczech za kontrole zwolnień lekarskich. Od 8 września 2003 do 16 stycznia 2004 był na zwolnieniu lekarskim przez zapalenie opon mózgowych. Odmowil przez to udziału w szkoleniu planowanym na 8 stycznia 2004 powołując się na trudności z koncentracją przez chorobę. Tyle że 29.12.2003 doznał wypadku podczas jazdy na nartach na urlopie w Alpach. Ze względu na trudności z koncentracją jazda na nartach była zbyt ryzykowna, co pracownik-lekarz powinien był wiedzieć. Tym bardziej że pracował przy sprawdzaniu zwolnień lekarskich. Z tego powodu został zwolniony z zachowaniem terminu – potwierdziły to sądy pracy w Niemczech (sygnatura sprawy BAG 2 AZR 53/05).
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu masz wątpliwości co do zasadności swojego wypowiedzenia z pracy nie wahaj się i skorzystaj z indywidualnych konsultacji z mecenasem Arturem Schulzem. O swoje prawa należy walczyć… Z doświadczonym prawnikiem z zakresu Prawa Pracy w Niemczech będzie to łatwiejsze.