
Czy można w Niemczech przesuwać przyznany urlop?
4 września, 2024
Czy można pracować podczas urlopu od niemieckiego pracodawcy?
12 września, 2024Okres próbny w Niemczech – zawsze 6 miesięcy?
Prawie wszystkie umowy o pracę w Niemczech zawierają zapis o okresie próbnym (Probezeit).
Co oznacza okres próbny w niemieckim prawie pracy?
To że w umowie pada słowo „Probezeit” oznacza, że w tym okresie można wypowiedzieć umowę ze skróconym okresem 2 tygodni. To ułatwia pracodawcom i pracownikom wcześniejsze rozstanie się.
2 tygodnie okresu wypowiedzenia w okresie próbnym w Niemczech liczy się od momentu dojścia wypowiedzenia w formie papierowej z oryginalnym podpisem.
Wypowiedzenie musi być w Niemczech zawsze w formie papierowej – wysłane przez maila, whatsapp nie wystarcza. Tak samo faks lub wysłanie tylko kserokopii wypowiedzenia nie kończą niemieckiej umowy o pracę!
Są branże takie jak leasing pracowniczy (Zeitarbeit). Tutaj zatrudnia nas firma Zeitarbeit i wysyła do pracy u swoich klientów. W tej branży obowiązują jeszcze krótsze okresy wypowiedzenia – w pierwszych 4 tygodniach trwania umowy o pracę okres wypowiedzenia wynosi tylko 2 dni!
Okres próbny może trwać krócej, leży to w gestii stron niemieckiej umowy o prace. Nie może być jednak dłuższy niż 6 miesięcy.
Ważne: proszę nie mylić okresu próbnego z 6 miesiącami potrzebnymi do bycia objętym ochroną przed zwolnieniami. Pamiętajmy – jeśli pracujemy gdzieś dłużej niż 6 miesięcy i nasz zakład zatrudnia więcej niż 10 osób na pełnym etacie, wtedy jesteśmy w Niemczech chronieni przed zwolnieniami. Niemiecki pracodawca musi mieć wtedy poważne powody do zwolnienia, bardzo często pracodawcy przegrywają w Niemczech sprawy o wypowiedzenia.
Ale nawet kiedy w niemieckiej umowie o pracę jest zapis o tym, że okres próbny wynosi tylko 3 miesiące – wciąż musi minąć 6 miesięcy zatrudnienia, abyśmy byli objęci ochroną przed zwolnieniami w Niemczech.
Okres próbny w Niemczech (Probezeit) ma tylko wpływ na okres wypowiedzenia – ale nie na to, czy jesteśmy chronieni przed zwolnieniem czy nie.
Według jednej z najnowszych decyzji niemieckich apelacyjnych sądów pracy, pracodawcy muszą skracać okres próbny, jeśli umowy są zawierane na krótki czas. Przyjmuje się, że granica okresu próbnego jest 25 % czasu, na jaki została zawarta umowa.
A wyglądało to tak:
Pani Jola zawarła niemiecką umowę o pracę na rok. W umowie był poza tym zapis, że strony mogą wypowiedzieć umowę przed upływem roku. Poza tym okres próbny wynosił 6 miesięcy.
Po 4 miesiącach firma wypowiedziała umowę z okresem dwutygodniowym. Pani Jola zaskarżyła na czas wypowiedzenie i wniosła o stwierdzenie przez sąd, że umowa skończyła się z ustawowym okresem wypowiedzenia – 4 tygodnie (czas na pozew przeciw niemieckiemu wypowiedzeniu to 3 tygodnie od otrzymania wypowiedzenia na piśmie!). Jej argument: jeśli niemiecka umowa o pracę była tylko na 1 rok, to okres próbny nie może wynosić 6 aż miesięcy! I niemiecki sąd przyznał jej rację – okres próbny może wynosić maksymalnie 25 % czasu, na jaki została zawarta umowa, przy czym górna granica to 6 miesięcy. 25 % z jednego roku to 3 miesiące (12 miesięcy : 4 = 3 miesiące). Wypowiedzenie w 4. miesiącu było w tym przypadku wypowiedzeniem po upływie okresu próbnego, który wynosił zgodnie z prawem 3 miesiące – czyli 25 % z 12 miesięcy (a nie 6 miesięcy!). Dlatego trzeba było zachować zwykły okres wypowiedzenia (tutaj 4 tygodnie).
Sygnatura sprawy:LAG Berlin-Brandenburg 19 Sa 1150/23