
Mieszkania zakładowe w Niemczech – zasady prawne
2 września, 2024
Okres próbny w Niemczech – zawsze 6 miesięcy?
7 września, 2024Czy można w Niemczech przesuwać przyznany urlop?
Przyznany urlop musi być w Niemczech wykorzystany.
Odwołanie pracownika przez pracodawcę z już rozpoczętego urlopu w Niemczech nie wchodzi w rachubę. Ani pilne potrzeby, ani prace awaryjne i naprawcze w zakładzie nie uprawniają niemieckiego pracodawcy do jednostronnego uchylenia urlopu.
Kiedy pracownik złoży w Niemczech wniosek o urlop, i ten zostanie mu przyznany – wtedy generalnie nie może się z tego wycofać.
Jeśli pracodawca przyzna nam w Niemczech urlop i my się z nim nie zgadzamy, wtedy trzeba iść do niemieckiego sądu pracy – po złożeniu odpowiedniego wniosku o decyzje w trybie przyśpieszonym. Patrz tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/gdy-pracodawca-w-niemczech-nie-chce-dac-urlopu-1302/
Zamiana urlopami przez pracowników jest w Niemczech możliwa tylko za zgodą pracodawcy. Niemiecki pracodawca też nie może samowolnie zmieniać przyznanych urlopów.
Jeśli ktoś podczas urlopu się rozchoruje, wtedy urlop w czasie choroby nie przepadnie i będzie się można domagać przyznania go jeszcze raz. Osoby będące długo na chorobowym, mogą domagać się za ten okres urlopu lub ekwiwalentu za urlop. Patrz tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/ekwiwalent-za-urlop-na-chorobowym-niemczech-nawet-za-3-lata/
Od 17.09.2022 za kwarantannę na niemieckich zasadach (czyli głównie dla osób mieszkających w Niemczech) podczas urlopu można domagać się przydzielenia urlopu jeszcze raz.
Proszę pamiętać przy tym, żeby nigdy w Niemczech nie iść samowolnie bez zgody pracodawcy na urlop oraz żeby nie grozić pójściem na chorobowe jeśli nie dostanie się urlopu. Patrz tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/samowolny-urlop-jakie-konsekwencje/
Jak to będzie, gdy kwarantanna będzie zarządzona na zasadach polskich? – To kwestia otwarta, ale zasada równego traktowania przemawia za tym, że urlop wynikający z umowy o pracę w Niemczech też nie powinien przypadać, kiedy idziemy na kwarantannę na zasadach polskich – przynajmniej przy porównywalnych zasadach prawnych dotyczących kwarantanny w Polsce i w Niemczech.
Za okres do 16.09.2022 konieczność pójścia na kwarantannę z powodu kontaktu z osobą chorą np na Covid-19 (ale bez dojścia do zakażenia) prowadziła w Niemczech do tego, że praktycznie stracony przez to urlop przepadał tak, jakbyśmy go spędzili normalnie (sygnatura sprawy BAG 9 AZR 76/22).
I – jak zwykle i zawsze – proszę pamietać o kosztach: