
Chorobowe z niemieckiej kasy chorych – kiedy należy się wyrównanie utraconych zarobków do 100%?
11 lutego, 2025
Zgłoszenie choroby do pracodawca w Niemczech
17 lutego, 2025Praca w Zeitarbeit – leasing pracowniczy w Niemczech
W Niemczech Zeitarbeit – czyli praca dla firmy wypożyczającej pracowników – to popularna forma zatrudnienia.
Wiele osób z Polski pracuje w tej formie w Niemczech w magazynach i na produkcji.
Pracownicy są w Niemczech wypożyczani, jeśli są zatrudnieni w firmie wypożyczającej, ale faktyczną pracę wykonują w innej firmie docelowej, w której podlegają poleceniom przełożonym właśnie tej firmy docelowej.
Wypożyczanie pracowników jest dozwolone w Niemczech tylko wtedy, gdy pracodawca wypożyczający posiada specjalne zezwolenie na wypożyczanie pracowników.
Pracownik wypożyczany zostaje całkowicie włączony w prace zakładu firmy docelowej, która wykorzystuje go w swoim przedsiębiorstwie zgodnie ze swoimi zamierzeniami i celami, traktując go jak własnego pracownika.
Niezależnie od tego: umowa o pracę istnieje między pracownikiem a firmą wypożyczającą pracownika (Zeitarbeit).
Wypożyczający nie może w Niemczech wypożyczać tego samego pracownika temu samemu pracodawcy docelowemu przez okres dłuższy niż 24 miesiące.
Wypożyczający pracownika jest w Niemczech zobowiązany do zawarcia istotnych punktów stosunku pracy z pracownikiem wypożyczonym w dokumencie, który musi być przez niego podpisany lub w pisemnej umowie o pracę.
W dokumencie należy m. in. zamieścić:
– nazwę firmy wypożyczającej i jej adres, a poza tym urząd udzielający zezwolenia oraz miejsce i datę udzielenia zezwolenia do wypożyczania pracowników w Niemczech,
– rodzaj i wysokość świadczeń za okresy, w których pracownik nie jest wypożyczany do pracy!!!
Firma wypożyczająca pracownika jest w Niemczech również zobowiązana do poinformowania pracownika wypożyczonego o jego zatrudnieniu jako pracownika wypożyczonego przed każdą jego delegacją oraz do przekazania mu w formie pisemnej nazwy firmy i adresu firmy docelowej, której zostanie wypożyczony.
Firmy wypożyczające pracowników są w Niemczech zobowiązane do wypłaty wynagrodzenia, nawet jeśli nie mogą tymczasowo zatrudnić pracownika wypożyczanego.
Zakazy zawierania umów o pracę z firmą docelową po zakończeniu zatrudnienia w firmie wypożyczającej są w Niemczech nieważne.
Nieważność umowy o pracę pracownika wypożyczonego w Niemczech:
Umowy o pracę zawarte pomiędzy pracownikiem wypożyczanym a firmą wypożyczającą są nieważne, jeżeli wypożyczający nie posiada wymaganego zezwolenia lub przekroczony został dopuszczalny maksymalny czas wypożyczenia pracownika w Niemczech (maksymalnie 24 miesiące!).
Jeżeli umowa pomiędzy firmą wypożyczającą, a pracownikiem wypożyczonym jest w Niemczech nieważna, wówczas uznaje się, że stosunek pracy został nawiązany pomiędzy firmą docelową a pracownikiem wypożyczonym. Pracownik wypożyczany może wtedy zapobiec przejściu jego stosunku pracy na firmę docelową składając oświadczenie, w którym potwierdza, że utrzymuje swój stosunek pracy z firma wypożyczającą.
Ukryte wypożyczanie pracowników w Niemczech:
Bywa w Niemczech, że pracownik jest faktycznie wypożyczany innej firmie w ramach rzekomych umów o dzieło.
W umowie między wypożyczającym, a firmą docelową wypożyczanie pracownika tymczasowego musi być wyraźnie określone jako wypożyczanie pracowników, i to przed wypożyczeniem pracownika lub rozpoczęciem przez niego pracy. Ponadto należy m. in. wskazać nazwisko wypożyczonego pracownika.
Naruszenie tych wymagań prowadzi do ustawowego przejścia stosunku pracy pracownika wypożyczonego na firmę docelową!
Zasada równego traktowania:
Pracownikowi wypożyczanemu należy w Niemczech zapewnić warunki pracy, w tym wynagrodzenie, obowiązujące w zakładzie pracy firmy docelowej dla porównywalnego pracownika tej firmy. Wynagrodzenie obejmuje to, co pracownik wypożyczany otrzymałby, gdyby został zatrudniony na to samo stanowisko przez firmę docelową.
Przez pierwsze dziewięć miesięcy wypożyczenia pracownika do firmy docelowej można w Niemczech odbiegać od zasady równego traktowania.
Firma docelowa i pracownik wypożyczany.
Zasadniczo między firmą docelową, a pracownikiem wypożyczonym nie dochodzi do zawarcia umowy o pracę (wyjątek: w przypadku braku pozwolenia u firmy wypożyczającej na wypożyczanie pracowników tymczasowych).
Firma docelowa odpowiada w Niemczech za przekazywanie składek na ubezpieczenia społeczne przez firmę wypożyczającą jako poręczyciel.
Pracownik wypożyczany podlega kierownictwu firmy docelowej. Musi wykonywać pracę w ramach organizacji przedsiębiorstwa firmy docelowej, a nie tylko dla swojego pracodawcy.
Firma docelowa ma w Niemczech obowiązek poinformować pracownika wypożyczonego o wolnych stanowiskach, które mają zostać obsadzone. Firma docelowa musi udzielić należytej odpowiedzi na piśmie w terminie miesiąca od otrzymania zgłoszenia od pracownika wypożyczonego, który pracuje dla niej od co najmniej sześciu miesięcy i który wyraził chęć zawarcia umowy o pracę z firmą docelową.