
Praca w Zeitarbeit – leasing pracowniczy w Niemczech
13 lutego, 2025
Pójście na chorobowe przed pierwszym dniem pracy w Niemczech
20 lutego, 2025Zgłoszenie choroby do pracodawca w Niemczech
1. Informacja dla niemieckiego pracodawcy o niezdolności do pracy.
Wszyscy pracownicy w Niemczech, niezależnie od tego, czy mają prawo do chorobowego, są zobowiązani niezwłocznie poinformować pracodawcę o niezdolności do pracy oraz przewidywanym czasie jej trwania. To samo tyczy się przedłużania chorobowego.
Jeśli pracownik naruszy obowiązek zgłoszenia, może to skutkować wypowiedzeniem umowy o pracę z powodu nieprzestrzegania obowiązków, a w wyjątkowych przypadkach – także rozwiązaniem umowy o pracę w trybie natychmiastowym. Jeśli niemiecki pracodawca poniesie straty z powodu naruszenia obowiązku zgłoszenia, pracownik jest zobowiązany do ich pokrycia.
Niemiecki obowiązek zgłoszenia ma na celu poinformowanie pracodawcy o nieobecności w pracy i danie mu możliwości zorganizowania pracy firmy bez chorego pracownika. Dlatego pracownik jest w Niemczech zobowiązany niezwłocznie powiadomić pracodawcę o niezdolności do pracy.
Zgłoszenie powinno nastąpić zazwyczaj pierwszego dnia niezdolności do pracy, w pierwszych godzinach roboczych przed ewentualną wizytą u lekarza. Jeśli niezdolność do pracy rozpoczyna się w dzień wolny od pracy (np. przy pracy w niepełnym wymiarze godzin) i jest pewne, że pracownik nie będzie w stanie podjąć pracy w dni robocze, powinien zgłosić niezdolność do pracy już na początku niezdolności, a nie dopiero w następny dzień roboczy.
Zgłoszeniu podlega w Niemczech sama niezdolność do pracy oraz przewidywany czas jej trwania, nie zaś rodzaj choroby. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady – na przykład, jeśli rodzaj choroby wymaga natychmiastowego działania ze strony pracodawcy, jak w przypadku chorób zakaźnych w celu ochrony innych pracowników.
Zgłoszenie nie wymaga szczególnej formy. Może być dokonane ustnie, telefonicznie lub na piśmie, np. za pomocą e-maila. Zgłoszenie może zostać złożone przez członka rodziny lub inną osobę trzecią. Zgłoszenie musi dotrzeć do pracodawcy, działu kadr lub osoby odpowiedzialnej za odbiór tego rodzaju informacji. Uwaga: w Niemczech lepiej jest zgłaszać niezdolność do pracy tak, żeby potem można było takie zgłoszenie udowodnić – najlepiej dwoma drogami, np. przez kogoś z domu i drogą emailową.
2. Zaświadczenie lekarskie
Jeśli niezdolność do pracy trwa dłużej niż trzy dni kalendarzowe, pracownik jest zobowiązany do przedłożenia pracodawcy zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy oraz przewidywanym czasie jej trwania najpóźniej w następnym – czwartym – dniu.
Uwaga: czym innym jest zgłoszenie niezdolności do pracy, a czym innym przedłożenie zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy. Samo zgłoszenie niezdolności do pracy musi mieć miejsce bezzwłocznie.
Decydującym dla spełnienia obowiązku przedłożenia zaświadczenia lekarskiego jest w Niemczech dzień, w którym zaświadczenie dotrze do pracodawcy. Dzień zachorowania liczy się jako pierwszy dzień. Zaświadczenie należy przedłożyć zasadniczo czwartego dnia kalendarzowego, jeśli jest to dzień roboczy w zakładzie pracy pracodawcy. Jeśli niezdolność do pracy zaczyna się w piątek, zaświadczenie należy przedłożyć w poniedziałek. To samo dotyczy sytuacji, gdy niezdolność do pracy rozpoczyna się w czwartek, a niedziela jest czwartym dniem kalendarzowym, który jest dniem wolnym w zakładzie pracy. W takim przypadku zaświadczenie należy przedłożyć w poniedziałek, jako kolejnym dniu roboczym. Jeśli jednak w zakładzie pracy pracuje się codziennie, nawet w niedziele (np. na stacji benzynowej), wtedy pracownik ma obowiązek przedłożyć zaświadczenie najpóźniej do niedzieli. Obowiązek przedłożenia zaświadczenia lekarskiego nie zależy w Niemczech od tego, czy pracownik ma jeszcze prawo do wynagrodzenia chorobowego.
Pracodawca może w Niemczech zażądać przedłożenia zwolnienia lekarskiego już od 1. dnia choroby – takie żądanie może być zawarte już w umowie. Generalnie zaleca się mieć jak najwcześniej zwolnienie lekarskie, bo tak jest łatwiej udowodnić niezdolność do pracy i uzyskać za ten czas pieniądze.
Pracodawcy w Niemczech nie mogą się domagać tłumaczenia zwolnień lekarskich z Unii Europejskiej na język niemiecki.
3. Niezdolność do pracy i wypowiedzenie umowy.
Jeśli ktoś składa wypowiedzenie i nie chce już iść do pracy to wystarczy…? – otóż tak było kiedyś. Jeśli okres zwolnienia lekarskiego będzie pokrywał się z okresem wypowiedzenia, wtedy samo zwolnienie lekarskie nie wystarczy w Niemczech do uzyskania pieniędzy za czas niezdolności do pracy. Jest tak niezależnie od tego, czy złożyliśmy wypowiedzenie z pracy w Niemczech sami czy takie wypowiedzenie przysłał pracodawca z Niemiec.