Publiczne krytykowanie pracodawcy w Niemczech – trzymajmy się sprawdzonych informacji, bo inaczej…
21 lutego, 2024Obowiązki na chorobowym w Niemczech – pod groźbą zwolnienia…
26 lutego, 2024Zwolnienie za błędy w pracy w Niemczech
Pomyłki się zdarzają, gorzej jak się powtarzają.
W Niemczech generalnie to pracodawca ponosi odpowiedzialność za jakość pracy pracowników – to on jest przedsiębiorcą i ponosi ryzyka, tak samo jak nie musi dzielić się zyskami.
Nie można w Niemczech jednak wymagać od pracodawcy, aby akceptował bardzo poważne błędy lub ignorował nawet drobne, ale powtarzające się pomyłki.
Zazwyczaj nieumyślny błąd uprawnia pracodawcę w Niemczech do upomnienia. Dopiero kiedy po upomnieniu ten sam lub podobny błąd zdarzy się ponownie i wyniknie z niedbałości pracownika, wtedy pracodawca w Niemczech będzie mógł taką osobę zwolnić.
Przykłady:
Powtarzające się mimo upomnienia poważne naruszenia prawa drogowego przez kierowcę ciężarówki mogą uprawiać pracodawcę w Niemczech do zwolnienia z zachowaniem terminu wypowiedzenia (sygnatura sprawy LAG Köln 14 Sa 635/06).
Podobnie u kierowniczki ośrodków opiekuńczych dla dzieci po powtarzających się naruszeniach praw podopiecznych i braku odpowiedniej kontroli personelu (sygnatura sprawy LAG Düsseldorf 16 Sa 1016/10).
W przypadku szczególnie poważnych błędów może mieć miejsce nawet wypowiedzenie w trybie natychmiastowym:
Omyłkowe wyłączenie respiratora przez pielęgniarza – uprawnia w Niemczech do wypowiedzenia w trybie natychmiastowym bez uprzedniego upomnienia (sygnatura sprawy BAG 2 AZR 380/00).
Omyłkowe zakwalifikowanie telefonu na centralę rantunkową przez osobę pełniąca dyżur jako przypadku niewymagajacego natychmiastowej pomocy – uprawnia w Niemczech również do wypowiedzenia w trybie natychmiastowym bez poprzedniego upomnienia (sygnatura sprawy LAG Schleswig-Holstein 3 Sa 144/10).
Niedopilnowanie obowiązków kontroli warunków trzymania żywności przez szefa kuchni, przez co niemiecki urząd nakazał zamknąć restaurację ze skutkiem natychmiastowym – uprawnia również do zwolnienia dyscyplinarnego bez okresu wypowiedzenia (sygnatura sprawy LAG Schleswig-Holstein 5 Sa 31/13).
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu mają Państwu wątpliwość co do zasadności swojego wypowiedzenia z pracy zachęcamy do skorzystanie z indywidualnych konsultacji prawnych z mecenasem Arturem Schulzem.