
Wyzdrowienie po wypowiedzeniu z Niemiec – może się opłacać
13 marca, 2025
Homeoffice w Niemczech – zasady prawne
18 marca, 2025Częste bycie na chorobowym – powód do wypowiedzenia w Niemczech?
Jeśli pracownik często bywa w Niemczech na chorobowym, wtedy pracodawca może mieć możliwość wypowiedzenia umowy o pracę.
W pierwszych sześciu miesiącach umowy nie ma to znaczenia – pracodawca może wtedy zwalniać w Niemczech dowolnie, oczywiście z zachowaniem terminu wypowiedzenia. Wyjątek: ciąża.
Podobnie jest w zakładach gdzie nie ma więcej niż 10 pełnych etatów – tam niemieccy pracodawcy mogą zwalniać na chorobowym lub z powodu chorobowego nawet po okresie próbnym. Wyjątek: ciąża.
Na jakich warunkach pracodawca może zwolnić w Niemczech pracownika, który często jest na chorobowym – to jest ważne dla osób po pierwszych 6 miesiącach umowy w zakładach z ponad 10 pracownikami.
Konieczna do zwolnienia takiego pracownika pod ochroną, który ostatnio często chorował, jest w Niemczech negatywna prognoza dotycząca przewidywanego stanu zdrowia. W momencie wypowiedzenia umowy muszą istnieć obiektywne fakty, które budzą obawy dalszych chorób w dotychczasowym zakresie.
Częste krótkoterminowe choroby w przeszłości mogą być w Niemczech wskazówką na możliwość podobnego rozwoju w przyszłości.
Nie dotyczy to jednak nieobecności spowodowanych wypadkami przy pracy lub innymi jednorazowymi przyczynami – np. wypadkami sportowymi i innymi wypadkami, o ile są to zdarzenia jednorazowe (np. skręcenie kręgosłupa szyjnego w wyniku niezawinionego wypadku). Podobnie jest z przejściowymi kryzysami życiowymi, takimi jak rozwód.
Także choroby, przeciwko którym skutecznie zastosowano specjalne terapie, np. operację, nie mają w Niemczech negatywnego wpływu na prognozy przyszłego stanu zdrowia. Nie ma również zagrożenia ponownymi problemami zdrowotnymi w przypadku wyleczonych schorzeń oraz innych oczywiście jednorazowych uszkodzeń zdrowia (np. operacja wyrostka robaczkowego itd.).
Jednakże z powtarzającymi się wypadkami sportowymi można wyciągnąć wnioski o szczególnej podatności na kontuzje, co może prowadzić do negatywnej prognozy na przyszłość.
Również z całokształtu – nawet jeśli przyczyny chorób są różne – może wynikać w Niemczech osobista osłabiona kondycja i w konsekwencji szczególna podatność pracownika na choroby. W takim przypadku nie ma znaczenia, że pojedyncza indywidualna choroba została wyleczona.
Jeżeli stosunek pracy jest trwale poważnie obciążony z powodu ciągłych, znacznych nieobecności i związanych z nimi kosztów chorobowego, które przekraczają okres sześciu tygodni rocznie, wypowiedzenie umowy o pracę może być w Niemczech dopuszczalne. Patrzy się przy tym na ostatnie 3 lata wstecz od momentu otrzymania wypowiedzenia.
Należy zwrócić uwagę, że jeśli oprócz kosztów dalszej wypłaty wynagrodzenia występują również zakłócenia w przebiegu działalności zakładu, już roczne nieobecności trwające łącznie mniej niż sześć tygodni mogą być istotne z punktu widzenia wypowiedzenia umowy o pracę.
Jaki jest wtedy ratunek dla pracownika?
Istotne dla pytania, kiedy koszty chorobowego mogą uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę, jest w Niemczech również porównanie z innymi pracownikami, którzy wykonują podobną pracę w podobnych warunkach. Koszty chorobowego są w Niemczech nieistotne z punktu widzenia wypowiedzenia umowy o pracę, jeśli również w przypadku innych porównywalnych pracowników występuje odpowiednio często chorobowe. W takim przypadku należy przyjąć, że te koszty w dużej mierze zostały spowodowane działalnością zakładu pracy, w związku z czym pracodawca nie może się na nie powołać w celu uzasadnienia wypowiedzenia.
Pracownik może poza tym przedstawić w Niemczech, dlaczego w momencie wypowiedzenia umowy można było spodziewać się szybkiego powrotu do zdrowia. Wystarczy, że pracownik przedstawi informację, iż lekarze prowadzący pozytywnie ocenili jego stan zdrowia oraz zwolnią ich z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej. W zależności od wagi przedstawionych informacji, obowiązkiem pracodawcy będzie udowodnienie zasadności negatywnej prognozy zdrowotnej.
Wypowiedzenie umowy o pracę oparte na nieobecnościach z powodu chorobowego jest w Niemczech nieuzasadnione, jeśli istnieją odpowiednie, łagodniejsze środki mające na celu zapobieżenie lub zmniejszenie przyszłych nieobecności. Takie środki mogą obejmować w szczególności zmianę dotychczasowego zakresu obowiązków lub dalsze zatrudnienie pracownika na innym stanowisku – odpowiednim do jego stanu zdrowia.