
Choroba zawodowa w Niemczech – jakie świadczenia?
11 marca, 2025
Częste bycie na chorobowym – powód do wypowiedzenia w Niemczech?
16 marca, 2025Wyzdrowienie po wypowiedzeniu z Niemiec – może się opłacać
Jeśli pracodawca nie daje w Niemczech zatrudnionemu pracownikowi żadnej pracy, to mimo tego musi mu dalej płacić pensje.
Najbezpieczniej dla pracowników jest dostać odpowiednią wiadomość lub odpowiednie pismo – wtedy mamy w ręku jakiś dowód, że pracodawca kazał nam zostać w domu.
Jeśli ktoś otrzymał z Niemiec wypowiedzenie w trybie natychmiastowym, wtedy sprawa jest jasna – pracodawca chce natychmiast zakończyć współpracę. Kiedy pracownik wniesie pozew w terminie 3 tygodni od otrzymania wypowiedzenia na piśmie, może liczyć na kontynuację wynagrodzenia za okres po wypowiedzeniu – oczywiście jeśli wygra sprawę.
Pracodawca nie popada w Niemczech w zwłokę z wykorzystaniem siły roboczej pracownika, jeśli pracownik nie jest w stanie wykonać wymaganej pracy z powodów leżących po jego stronie.
Zdolność do pracy jest zatem warunkiem, który musi być spełniony przez cały okres zwłoki z wykorzystaniem siły roboczej. Co to znaczy?
Osoby na chorobowym które dostaną wypowiedzenie z Niemiec i je zaskarżą, w przypadku wygranej finansowo mogą liczyć tylko na chorobowe od niemieckiego pracodawcy za okres pierwszych 6 tygodni niezdolności do pracy oraz na urlop lub ekwiwalent za niewykorzystany urlop za czas na chorobowym.
Osoby, które po otrzymaniu wypowiedzenia z Niemiec podczas bycia na chorobowym odzyskają zdolność do pracy, mogą się domagać kontynuacji wynagrodzenia od momentu ozdrowienia.
Niezdolność do pracy z powodu choroby po wypowiedzeniu i zaskarżeniu wypowiedzenia w sądzie przez pracownika jest dla pracodawców w Niemczech korzystna.
Jeżeli niemiecki pracodawca powołuje się na dalsza niezdolność do pracy pracownika – musi przedstawić okoliczności, z których można wyciągnąć wniosek o dalszej niezdolności do pracy w okresie zwłoki z wykorzystaniem siły roboczej. Jeżeli pracodawca przedstawił takie dowody, do pracownika należy obalenie tych dowodów – na przykład poprzez zwolnienie lekarzy prowadzących z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej.
Nie oznacza to, że jeśli jest się chorym, to po zwolnieniu z pracy w Niemczech i wniesieniu pozwu na siłę trzeba udawać zdrowego. Osoby będące na chorobowym przynajmniej od ostatniego dnia umowy o pracę w Niemczech mogą liczyć na chorobowe z niemieckiej kasy chorych – nawet jeśli umowa jest już skończona i przebywa się w Polsce. Oczywiście trzeba przy tym uważać jeszcze na kilka rzeczy, tak jak na odpowiednie wysyłanie zwolnień do niemieckiej kasy chorych itd.
Ozdrowieńcy muszą się zameldować w swoim urzędzie pracy i z czasem powoli zacząć szukać pracy, jeśli chcą żeby niemiecki pracodawca po wypowiedzeniu skasowanym przed sądem pracy w Niemczech był zmuszony do kontynuacji wynagrodzenia.