
Pieniądze po bezprawnym zwolnieniu z pracy w Niemczech – obowiązek szukania nowego etatu.
27 maja, 2024
5 ciekawostek na temat prawa do płatnego urlopu w Niemczech
3 czerwca, 2024Przesyłanie zwolnień lekarskich od lekarza w Niemczech do niemieckiej kasy chorych.
Prawo do zasiłku chorobowego z niemieckiej kasy chorych ulega zawieszeniu, dopóki niezdolność do pracy nie zostanie zgłoszona do kasy chorych. Nie ma to zastosowania, jeżeli zgłoszenie nastąpi w ciągu tygodnia od stwierdzenia niezdolności do pracy przez lekarza lub jeżeli dane dotyczące niezdolności do pracy zostaną przekazane drogą elektroniczną.
Wszystko to jest spełnione, jeśli niemiecka kasa chorych dostanie zwolnienie lekarskie na czas. Jeśli nie dojdą w 7 dni od wystawienia, wtedy traci się świadczenie.
Przykład:
Pan Jan dostał zwolnienie lekarskie wystawione 1 czerwca na okres od 1 – 14 czerwca i wysłał je listem poleconym.
List doszedł 10 czerwca.
Za okres 1 – 9 czerwca pan Jan nie dostanie świadczeń.
Gdyby zwolnieie doszło do kasy chorych – nawet przez emaila – do 7 czerwca, wtedy chorobowe byłoby płacone od 1. czerwca.
W przypadku zwolnień od polskiego lekarza trzeba wysyłać je samemu, pisałem o tym tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/komunikacja-z-urzedami-w-niemczech-jak-sie-zabezpieczac-1308/
https://prawnik-niemcy.pl/jak-przyspieszyc-decyzje-o-chorobowym-z-niemieckiej-kasy-chorych-1173/
Niemiecki Sąd Najwyższy do Spraw Socjalnych rozstrzygnął teraz, czy wymogi te zostały spełnione w sprawie, w której ubezpieczony, który domagał się wypłaty zasiłku chorobowego od maja do lipca 2021 roku (czyli za 2 miesiące).
Pozwana kasa chorych odmówiła wypłaty zasiłku chorobowego za ww. okres, gdyż ubezpieczony dopiero w dniu 28 lipca 2021 r. przesłał kasie stosowne zaświadczenia o niezdolności do pracy za ww. okres.
Ubezpieczony pozwał niemiecką kasę chorych i odniósł sukces w postępowaniu przed niemieckim sądem. Sąd zaprzeczył wymogom zawieszenia roszczenia o zasiłek chorobowy. Prawdą jest, że wnioskodawca nie przesłał zaświadczeń o niezdolności do pracy w odpowiednim czasie.
Prawo do zasiłku chorobowego z Niemiec nie ulega jednak zawieszeniu, jeżeli przekazywanie danych o niezdolności do pracy odbywa się drogą elektroniczną. Każdy lekarz w Niemczech jest podłączony do specjalnego systemu przez który niemieckie zwolnienie lekarskie jest automatycznie przesyłane do niemieckich kas chorych.
Co się dzieje, jeśli na skutek problemów technicznych kasa nie dostanie zwolnienia od niemieckiego lekarza?
Wraz z ustawowym wprowadzeniem obowiązku informacyjnego dla lekarzy i placówek medycznych obowiązki ubezpieczonego w zakresie zgłaszania niezdolności do pracy stwierdzonej przez lekarza nie mają już zastosowania!
Wszelkie opóźnienia w przekazywaniu danych o niezdolności do pracy do kasy chorych przez lekarzy i placówki medyczne od 1 stycznia 2021 r. nie będą prowadzić do konsekwencji prawnych na koszt ubezpieczonego. Wraz z wprowadzeniem w Niemczech ujednoliconej i wiążącej elektronicznej procedury przekazywania danych o niezdolności do pracy, obowiązek zgłaszania niezdolności do pracy zostanie przeniesiony w Niemczech na lekarzy i placówki medyczne!
Jeżeli w tym procesie wystąpią zakłócenia, to nie można ich już przypisać odpowiedzialności ubezpieczonych, co oznacza, że ubezpieczeni nie ponoszą żadnych konsekwencji prawnych wynikających z opóźnienia w przekazaniu. Prawo do zasiłku chorobowego z Niemiec nie ulega zawieszeniu, jeżeli przekazanie danych o niezdolności do pracy następuje w procedurze elektronicznej.
Fakt, że infrastruktura telematyczna mogła nie być jeszcze w Niemczech rozwinięta w roku 2021 w taki sposób, aby wszyscy właściwi lekarze i placówki byli w stanie przekazywać dane o niezdolności do pracy bezpośrednio do kasy chorych drogą elektroniczną, w żadnym wypadku nie prowadzi do odnowienia obowiązku ubezpieczonego do zgłaszania niemieckiej kasie chorych niezdolności do pracy! (sygnatura sprawy BSG B 3 KR 23/22 R)
Uwaga:
Zasady obowiązują jeśli idziemy do lekarza w Niemczech.
Nawet jeśli idziemy do lekarza w Niemczech musimy brać papierowe zwolnienie i wysyłać je sami jeśli pracujemy na tzw. Minijob (max. 520,00 € miesiecznie) lub jestesmy ubezopieczeni prywatnie.
Co do niemieckiego pracodawcy mamy na chorobowym inne obowiązki, patrz tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/obowiazki-na-chorobowym-w-niemczech-pod-grozba-zwolnienia-1273/