
Pensja minimalna za opiekę nad seniorami dla wszystkich bez wyjątków
14 lipca, 2021
Termin meldowania L4 niemieckiej kasie chorych
20 sierpnia, 2021Wystawienie L4 w ramach chorobowego z niemieckiej kasy chorych
Chorobowe z niemieckiej kasy chorych jest wypłacane choremu w wysokości 70% regularnej pensji do 1,5 roku – nawet jeśli chory stracił w międzyczasie pracę i przebywa w Polsce. Ważne, żeby chorobowe nie zaczęło się jednak przed upływem czterech tygodni od początku powstania stosunku pracy.
Ważna jest również data wystawienia zaświadczenia lekarskiego i dostarczenia go do kasy chorych.
Kiedy po następne zwolnienie?
Każde kolejne zaświadczenie lekarskie (w Polsce nazywane potocznie L4, w Niemczech – Krankschreibung) musi być wystawione najpóźniej następnego dnia po upływie poprzedniego. Co jednak, jeśli w wyniku przyczyn leżących po stronie lekarza prowadzącego lub kasy chorych L4 będzie wystawione dzień lub dwa dni później?
Kiedy odpowiedzialność za opóźnione wystawienie lub dostarczenie zwolnienia leży po stronie chorego, w takim przypadku ten traci prawo do dalszej wypłaty świadczenia. Inaczej jest jednak, jeśli spóźnienie wynika z przyczyn leżących w sferze prowadzącego lekarza lub kasy chorych. Na przykład jeżeli pacjent zjawi się na czas w gabinecie lekarskim, tzn. najpóźniej następnego dnia po upływie poprzedniego L4 (lub w poniedziałek, jeśli zwolnienie było wystawione do piątku), a zostanie odesłany do domu przez personel z powodu zbyt dużej liczby pacjentów tego dnia. Niemiecki Federalny Sąd do Spraw Socjalnych zdecydował nawet, że pacjent nie musi starać się pozyskać zwolnienia u innego lekarza lub na pogotowiu – tak jak to było wymagane dotychczas. Wystarczy, że będzie miał potwierdzenie, że starał się o wizytę u swojego lekarza.
Podobnie jest, jeśli zostanie przyznany przez lekarza lub personel lekarski termin, który nie pozwala na wystawienie L4 według powyższych zasad – na przykład: koniec poprzedniego L4 wypada 10. dnia kalendarzowego danego miesiąca, a termin nowego badania wyznaczony został na 12. dzień miesiąca (czyli formalnie o jeden dzień za późno) – w przekonaniu, że nadanie takiego terminu wystarczy.
Zwolnienie z datą wsteczną
Od 11.05.2019 r. wystawienie L4 wstecz nie m wpływu na utrzymanie samego ubezpieczenia w niemieckiej kasie chorych (tak długo, jak istnieje prawo do chorobowego, jest się ubezpieczonym w niemieckiej kasie chorych) i powstanie prawa do pieniężnego świadczenia chorobowego z niemieckiej kasy chorych na przyszłość (niestety, nie za okres wstecz). Pod warunkiem jednak, że chory nie jest jednocześnie zameldowany jako bezrobotny lub nie jest objęty ubezpieczeniem rodzinnym np. przez małżonkę/małżonka i jeśli nowe L4 jest wystawione do miesiąca od końca poprzedniego z powodu tej samej choroby. Wprawdzie za okres wsteczny chory nie otrzyma świadczenia, ale przynajmniej utrzyma ubezpieczenie w niemieckiej kasie chorych i będzie mógł dostawać chorobowe za kolejne okresy zwolnienia chorobowego.
Sąd Apelacyjny do Spraw Socjalnych Kraju Związkowego Hesji zdecydował, że do ciągłego utrzymania świadczenia wystarczy, jeśli pacjentka mająca L4 do piątku zadzwoni w poniedziałek z prośbą o termin i dostanie taki dopiero na środę, co powoduje, że wystawienie zwolnienia w poniedziałek nie będzie możliwe.
O zwolnieniu chorobowym z datą wsteczną przeczytaj też tu: https://prawnik-niemcy.pl/zaswiadczenie-lekarskie-moze-byc-wystawione-wstecz/