
Dalsze chorobowe z powodu różnych problemów zdrowotnych
10 stycznia, 2023
Chorobowe od pracodawcy w Niemczech – dłużej niz 6 tygodni?
18 października, 2023Jeśli myślisz, że możesz na wypowiedzeniu wziąć zwolnienie lekarskie, żeby już nie pracować u obecnego pracodawcy, to koniecznie przeczytaj, jak kształtuje się obecnie klimat prawny wokół tego zagadnienia
Złożenie wypowiedzenia przez pracownika i przesłanie zwolnienia lekarskiego pokrywającego się z okresem wypowiedzenia sprawia, że zwolnienie lekarskie jako dowód nie wystarcza. Pisałem to już we wpisie Chora na wypowiedzeniu.
Pracodawca w Niemczech może w takiej sytuacji podważyć wiarygodność zwolnienia chorobowego, jeżeli okres choroby jest równy okresowi wypowiedzenia, a nawet jeśli pojawia się różnica kilku dni między obydwoma zdarzeniami.
W efekcie pracodawca zazwyczaj odmawia wypłaty chorobowego i osoba zwolniona jest zobowiązana powołać na świadka lekarza wystawiającego zwolnienie lekarskie, aby zeznawał przed sądem pracy w Niemczech.
Podobnie w tej chwili rzecz się ma, jeśli pracownik nie zwolni się sam, a dostanie wypowiedzenie i w reakcji na to pójdzie na chorobowe. Jeżeli będzie się ono kończyło mniej więcej wraz z okresem wypowiedzenia, pracodawca w Niemczech może odmówić wypłaty chorobowego stawiając na to, że lekarz, który wystawił L4, nie będzie chciał zeznawać w sądzie.
Na razie taką linię potwierdził Sąd Apelacyjny do Spraw Pracy Kraju Związkowego Saksonii Dolnej (LAG Niedersachsen Urt. v. 8.3.2023 – 8 Sa 859/22). Z tego widać, że zarysowuje się jasna tendencja sądów do ograniczenia działania zwolnień lekarskich jako usprawiedliwienia z niedopełnienia obowiązku pracy na wypowiedzeniu.