
Leczenie za granicą na koszt kasy chorych miejsca zamieszkania
26 lutego, 2021
Kurzarbeit w czasie pandemii
24 marca, 2021Możliwości dopłat do ubezpieczenia chorobowego dla pobierających niemieckie renty i emerytury z Deutsche Rentenversicherung
Osoby pobierające renty lub emerytury z niemieckiej publicznej ubezpieczalni emerytalno-rentowej (Deutsche Rentenversicherung) są objęte ustawowym ubezpieczeniem w niemieckiej publicznej kasie chorych. Po warunkiem, że od pierwszego w życiu podjęcia pracy zarobkowej aż do złożenia wniosku o daną rentę/emeryturę były przez co najmniej dziewięć dziesiątych drugiej połowy tego okresu objęte niemieckim ustawowym ubezpieczeniem chorobowym (gesetzliche Krankenversicherung). Osoby takie mogą np. bez ograniczeń korzystać z niemieckiego publicznego ubezpieczenia chorobowego w szpitalach i u lekarzy w miejscu zamieszkania.
W sprawie przed sądem apelacyjnym do spraw socjalnych w Baden-Württemberg uprawniony do zwykłej emerytury z Niemiec petent i powód mieszkał na Węgrzech i nie spełniał warunków niemieckiego publicznego ubezpieczenia chorobowego dla emerytów i rencistów.
Niemiecka publiczna ubezpieczalnia emerytalno-rentowa przejmuje zazwyczaj w takim wypadku połowę składek do niemieckiej publicznej kasy chorych.
O ile ktoś nie podlega obowiązkowi ubezpieczeniowemu, może otrzymać dopłatę do składek do dobrowolnego ubezpieczenia w niemieckiej kasie chorych (freiwillige Versicherung) lub do prywatnego ubezpieczenia chorobowego.
Jednak petent i powód podlegał obowiązkowemu ubezpieczeniu w węgierskiej kasie chorych, tak że dopłata z niemieckiej kasy emerytalno-rentowej – wypłacająca w tym przypadku emeryturę do Węgier – się nie należy, co wynika z Art. 106 ust. 1 zdanie 2 SGB VI.
Sąd odrzucił też przejęcie połowy składek do węgierskiej kasy chorych jako że była to stała składka ryczałtowa w wysokości około 20,00 € miesięcznie – niemieckie przepisy mówią o przejęciu połowy składki do kasy chorych w przypadku składek zależnych od wysokości renty lub emerytury. W obliczu składek ryczałtowych sąd odrzucił zastosowanie przepisu (LSG Baden-Württemberg, Urteil vom 17.11.2020 – Az. L 9 R 4190/18).
Powstaje pytanie, czy postępowanie takie jest zgodne z prawem unijnym. Kasacja od wyroku nie została złożona.