
Umowa na czas określony w Niemczech
24 października, 2024
Kiedy w Niemczech zwolnienie od lekarza nie wystarczy?
28 października, 2024Odszkodowanie z Niemiec dla osób na długim zwolnieniu lekarskim lub osób niepełnosprawnych
Bycie na zwolnieniu lekarskim w Niemczech nie oznacza, że nie można w ogóle pracować. Zwolnienie lekarskie oznacza jedynie, że stan zdrowia nie pozwala na pracę na ostatnio zajmowanym stanowisku.
Na przykład, jeśli ktoś pracuje w Niemczech formalnie jako magazynier, ale na co dzień jeździ jako kierowca dostawczaka, to kluczowe będzie, czy jest zdolny do prowadzenia pojazdu, a nie do pracy w magazynie.
Jeśli ktoś długo nie może pracować na danym stanowisku w Niemczech, istnieje możliwość uzyskania odszkodowania od pracodawcy, jeśli pracodawca mógłby zapewnić choremu pracownikowi inne porównywalne stanowisko, które mógłby wykonywać pomimo problemów zdrowotnych. W takim przypadku pracownik może domagać się odszkodowania od niemieckiego pracodawcy.
Wysokość takiego odszkodowania odpowiada w Niemczech kwocie, jaką pracownik zarobiłby, gdyby nie przebywał na zwolnieniu lekarskim. Kluczowe jest pytanie, czy istnieją stanowiska, na których pracownik mógłby pracować pomimo problemów zdrowotnych. Im większy zakład pracy, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdzie się inne odpowiednie stanowisko. W tym kontekście przydatna może być znajomość języka niemieckiego (lub w niektórych przypadkach angielskiego). Ważne jest też posiadanie wiedzy na temat stanowisk pracy w zakładzie (czyli kto i co robi).
Osoby ze statusem niepełnosprawności mają w tej kwestii jeszcze lepszą sytuację.
Taki status trzeba uzyskać przez odpowiednie zaświadczenie niemieckiego urzędu! Niemieccy pracodawcy mogą wtedy skorzystać z dofinansowania od niemieckich kas socjalnych – które nie mają ograniczeń finansowych…Oznacza to, że pracodawca w Niemczech może otrzymać dofinansowanie na sprzęt umożliwiający pracę osobie niepełnosprawnej w wysokości nawet kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy euro. Przez to pracodawcy w Niemczech często nie mogą tłumaczyć się tym, że pracownik jest chory lub niepełnosprawny i nie można go nigdzie zatrudnić.
Aby móc domagać się takiego odszkodowania, należy najpierw wezwać niemieckiego pracodawcę do udziału w procesie powrotu do pracy. W Niemczech wspólne poszukiwanie możliwości powrotu do pracy nosi nazwę „Betriebliches Eingliederungsmanagement“. Jeśli takie działania nie zostaną podjęte lub zostaną przeprowadzone z błędami, ułatwia to choremu lub niepełnosprawnemu pracownikowi dochodzenie o odszkodowanie od pracodawcy.
Odszkodowanie za niedostosowanie stanowiska pracy osoby chorej lub niepełnosprawnej pokrywa w Niemczech utracony dochód – oznacza to, że za każdy miesiąc przysługuje kwota odpowiadająca zarobkom pracownika, gdyby był zdrowy. Od tej kwoty należy odjąć otrzymane świadczenia, takie jak chorobowe z niemieckiej kasy chorych.