Pracodawca w Niemczech nie wywiązuje się z obowiązków– co robić?
30 stycznia, 2025Pójście na chorobowe podczas urlopu w Niemczech
Może się zdarzyć, że osoba pracująca w Niemczech dostanie płatny urlop i podczas tego urlopu sie rozchoruje.
Co wtedy?
1.
Dobra wiadomość – chorobowe podczas urlopu prowadzi do tego, że za okres chorobowego nie tracimy urlopu.
Przykład:
Osoba pracująca w Niemczech idzie na urlop w dniach 1. czerwca do 21. czerwca.
Od 15. czerwca jest chora i ma zaświadczenie lekarskie/L4.
Urlop za okres 15. czerwca do 21. czerwca nie przepada i może być wzięty w późniejszym czasie!
2.
Uwaga – dla pracodawcy w Niemczech pójście na chorobowe podczas urlopu może wyglądać jak próba przedłużenia urlopu za pomocą zwolnienia lekarskiego.
Jeśli w takiej sytuacji przed pójściem na urlop pracownik wnosił wcześniej o dłuższy urlop niż ten przyznany lub jeśli przed pójściem na urlop miały miejsce konflikty z pracodawcą to pójście na chorobowe podczas urlopu – w szczególności pod koniec urlopu – może wystarczyć w Niemczech do zakwestionowania zwolnienia lekarskiego lub doprowadzić nawet do prób wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę!
Dlatego ważne jest, żeby pracownik nalegał u lekarza na to, żeby ten możliwie dokładnie spisał objawy i przeprowadzone badania oraz uzasadnił zarówno diagnozę jak i wniosek, że choroba doprowadziła do niezdolności do pracy (nie każda choroba prowadzi w Niemczech do niezdolności do pracy).
Ważne jest też, żeby zadbać o jak najszybsze powiadomienie niemieckiego pracodawcy o chorobowym. Inaczej może potraktować opóźnienia z informacją o chorobowym jako pretekst do wypowiedzenia umowy. Aby się zabezpieczyć najlepiej wysłać informacje o chorobowym kilkoma drogami – emailem, pocztą, komunikatorami typu whatsapp, messenger itd.
Osoby idące do lekarza w Niemczech nie muszą przesyłać zwolnienia lekarskiego do pracodawcy – te jest przesyłane automatycznie na jego wezwanie – nie zmienia to faktu, że trzeba powiadomić pracodawcę o samym wystawieniu zwolnienia lekarskiego na konkretny okres.
Zwolnienie lekarskie od polskiego pracodawcy warto też jednocześnie przesłać do swojej niemieckiej kasy chorych. Jeśli pracodawca nie wypłaci chorobowego może być tak, że bardziej będzie się opłacało zwrócić się do niemieckiej kasy chorych o pieniądze za ten czas – nawet jeśli będzie to 30 % mniej niż chorobowe od niemieckiego pracodawcy. Jest tak dlatego, że w Niemczech w prawie pracy za wezwania przedsądowe i sprawy sądowe w niemieckich sądach pracy w pierwszej instancji każdy ponosi koszta swojego adwokata – nawet jak wygra sprawę.
3.
Osoby będące na urlopie bezpłatnym nie dostaną chorobowego od niemieckiego pracodawcy jeśli pójdą na chorobowe podczas bezpłatnego urlopu.
Jeśli nie było ustalone, do kiedy bezpłatny urlop miał trwać, może to doprowadzić do tego, że nie otrzyma się też chorobowego z niemieckiej kasy chorych.
Jeśli już ktoś idzie w Niemczech na urlop bezpłatny to tylko po uprzednim potwierdzeniu od pracodawcy na piśmie/lub drogą internetową. Ważne będzie wtedy, do kiedy miał trwać taki bezpłatny urlop – tutaj też lepiej nie zdawać się tylko na ustalenia ustne…