Młoda para na chorobowym na koniec umowy pracę w Niemczech…
5 czerwca, 2024Pozwać pracodawcę po wypowiedzeniu z pracy z Niemiec – to wszystko czego trzeba?
12 czerwca, 2024Pracodawca nie zgłosił wypadku w pracy w Niemczech – co robić?
Wszyscy na umowie o pracę w Niemczech są objęci publicznym ubezpieczeniem od wypadków w pracy.
Składki na ubezpieczenie od wypadków w pracy płaca w Niemczech pracodawcy.
Wysokość tych składek zależy m. in. od tego, ile było wypadków w pracy w przeszłości.
Jeśli wypadek jest skutkiem rażącego zaniedbania ze strony pracodawcy, to może dojść do tego, że ten będzie musiał zwracać koszt leczenia i pieniądze wypłacone pracownikowi przez publiczną kasę wypadkową.
I to jest powód, dla którego pracodawcy w Niemczech starają się unikać zgłoszeń o wypadkach w pracy na terenie swoich zakładów.
Pracodawca ma obowiązek sporządzić protokół po wypadku w pracy – chyba że chorobowe trwa nie dłużej niż 3 dni. Naruszenie tego obowiązku jest powiązane z grzywną – maksimum 2.500,00 € – więc pracodawcy w Niemczech się tym nie przejmują.
Co w takim razie robić?
Ważne jest po pierwsze, żeby albo poszkodowany albo inne osoby zrobiły możliwie dokładną dokumentacje zdarzenia, najlepiej zaraz po wypadku (zdjęcia, wideo). Jeśli wypadek widziały jeszcze inne osoby, to dobrze mieć do nich jakiś kontakt (numer telefonu). O ile świadkowie podadzą potem swoje dane osobowe (imię, nazwisko i adres) – wtedy będzie można ich podać jako świadków w postępowaniu administracyjnym lub sądowym.
Ważne jest też, żeby u lekarzy pierwszego kontaktu opisać zdarzenie – tutaj najlepiej jest udać się w Niemczech do Durchgangsarzt – są to lekarze, którzy mogą wystawiać odpowiednie protokoły lekarskie dla pacjentów po wypadkach w pracy. Gorzej jeśli lekarz będzie osobą, która ma negatywne nastawienia obcokrajowców – tacy też się zdarzają… Jeśli będzie obecny przy rozmowie tłumacz, to ważne będzie żeby mieć jego dane kontaktowe.
Dobrze jest też skontaktować się jak najszybciej z odpowiednią kasą wypadkowa – w Niemczech każda branża ma swoją kasę wypadkową (BG – skrót od Berufsgenossenschaft).
Najważniejsze przy tym: praktycznie nie ma możliwości domagać się jakiegokolwiek odszkodowania po wypadku w pracy od pracodawcy w Niemczech. Od tego są kasy wypadkowe w Niemczech. Jej świadczenia opiewają na:
– Verletztengeld – 80 % średnich regularnych dochodów z okresu 12 miesięcy przed wypadkiem, płacone do 1,5 roku,
– Renty powypadkowe – dosyć niskie, chyba że mowa o bardzo poważnych szkodach. W przypadku kwestii ortopedycznych – im starsza osoba poszkodowana, tym mniejsza szansa na rentę (ze względu na ogólne zużywanie się organizmu wraz z czasem). Patrz tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/ubezpieczenia-w-niemczech-renta-po-wypadku-w-pracy/
Rentę powypadkową można zamienić w odprawę na warunkach opisanych tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/odprawy-z-niemiec-po-wypadku-w-pracy-1238/