
Wypadek w pracy w drodze do domu – zasłabnięcie cukrzyka w drodze z pracy w Niemczech
13 lipca, 2024
Zachowanie po otrzymaniu wypowiedzenia z pracy z Niemiec
18 lipca, 2024Pracodawca podważa w Niemczech zwolnienie lekarskie od psychologa/psychiatry – co robić?
Od 2021 roku sądy w Niemczech coraz częściej podważają zwolnienia lekarskie – trzeba wtedy być w stanie opisać konkretne problemy ze zdrowiem i ich wpływ na zdolność do pracy oraz podać na świadka lekarza, który wystawił zwolnienie.
Oto przykład na temat tego, co konkretnie musi podać pracownik jeśli w sądzie nie wystarcza zwolnienie od lekarza:
24-latek pracował dla jednej firmy rzeźniczej w Niemczech w systemie zmianowym.
Od października do grudnia 2022 r. był kilkakrotnie chory, co potwierdził jego lekarz.
9 grudnia, w piątek, ostatniego dnia zwolnienia lekarskiego, złożył wypowiedzenie ze skutkiem na 15 stycznia 2023. Pismo złożył osobiście w pracy w następny poniedziałek (12 grudnia).
Od wtorku znów był chory: 13 grudnia 2022 r. jego lekarz rodzinny wypisał mu zwolnienie lekarskie z powodu zaburzeń adaptacyjnych, początkowo do 6 stycznia 2023 r.
Przepisał mu również leki przeciwdepresyjne (których młody pracownik nie przyjmował) i skierował do psychiatry (którego młody pracownik nie odwiedził).
W dniu 2 stycznia 2023 r. lekarz wystawił kontynuacje zwolnienia do dnia 16 stycznia 2023 r.
Młody pracownik był zdania, że przysługuje mu prawo do ciągłości wynagrodzenia od pierwszego dnia choroby. Wymagająca fizycznie praca spowodowała u niego m.in. zaburzenia snu i problemy żołądkowe, co firma kwestionowała.
Sąd apelacyjny doszedł do wniosku, że młody pracownik nie był uprawniony do chorobowego za okres po 12 grudnia 2022 r.
– Przedłożone przez niego zaświadczenia i uogólnione twierdzenie o zaburzeniach adaptacyjnych nie były wystarczające do udowodnienia jego niezdolności do pracy. Ze względu na zbieżność czasową między poświadczoną niezdolnością do pracy a początkiem i końcem okresu wypowiedzenia („precyzyjne dopasowanie”), sędziowie mieli poważne wątpliwości co do wartości dowodowej zaświadczenia.
– Należy zatem przedstawić i w razie potrzeby udowodnić konkretne ograniczenia zdrowotne i ich wpływ na zdolność do pracy. Chory musi przedstawic konkretne ograniczenia zdrowotne w odniesieniu do diagnoz medycznych, oraz przedstawić ich wpływ na jego zdolność do pracy w związku z konkretnym stanowiskiem – nawet w kategoriach laika.
I tego w tej sprawie zabrakło.
– Fakt, że pracownik nie przyjmował przepisanych leków bez konsultacji z lekarzem leczącym, a niezależnie od tego nie umówił się na zalecana wizytę u specjalisty – być może przez dłuższy czas – budzi wątpliwości co do jego niezdolności do pracy z powodu choroby. Wątpliwości tych nie rozwiał. Przeciwko wysokiemu poziomowi cierpienia przemawia również fakt, że nie podjął starań o znalezienie alternatywnych leków o mniejszym nasileniu skutków ubocznych.
Sygnatura sprawy:LAG Mecklenburg-Vorpommern 5 Sa 98/23.