
Gdy niemiecki pracodawca potrąca coś z pensji
27 lutego, 2025
Choroba zawodowa w Niemczech – jakie świadczenia?
11 marca, 2025Rada Zakładowa w Niemczech – w czym pomaga?
Rada zakładowa jest zgodnie z niemieckim prawem przedstawicielem załogi zakładu pracy. Bycie czlonkiem rady zakładowej chroni w Niemczech przed zwolnieniami. Już samo organizowanie wyborów i bycie kandydatem do rady zakładowej chroni w Niemczech przed zwolnieniami!
Rada zakładowa powstaje w Niemczech poprzez wybory pracowników w zakładach pracy, które zazwyczaj zatrudniają co najmniej pięciu pracowników, z których trzech może być wybranych.
Kandydaci do niemieckiej rady zakładowej mogą być wszyscy pełnoletni pracownicy, którzy są zatrudnieni w danym przedsiębiorstwie od sześciu miesięcy. Obywatelstwo nie odgrywa przy tym roli.
Uprawnieni do głosowania na kandydatów do niemieckiej rady zakładowej są wszyscy pracownicy, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 16. rok życia. Do głosowania uprawnieni są również pracownicy zatrudnieni na część etatu, w okresie próbnym oraz pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas określony. Obywatelstwo nie odgrywa przy tym roli.
Pracownicy, którzy zostali wypożyczeni w ramach Zeitarbeit, mogą wybierać radę pracowniczą w zakładzie do którego zostali wypożyczeni, jeśli pracują w tym zakładzie przez ponad trzy miesiące
Kandydatami do niemieckiej rady zakładowej mogą być wszyscy pełnoletni pracownicy, którzy są zatrudnieni w danym przedsiębiorstwie od sześciu miesięcy. Obywatelstwo nie odgrywa przy tym roli.
Zwykłe wypowiedzenie członka rady zakładowej jest w Niemczech niedozwolone do upływu roku po zakończeniu kadencji!
1.
Pierwsze wybory do rady zakładowej organizuje w Niemczech komisja wyborcza. Komisję wyborczą wybiera się na zgromadzeniu pracowników, na którym większość obecnych pracowników podejmuje decyzję.
Na to zgromadzenie mogą zaprosić trzej pracownicy, związek zawodowy lub pracodawca. W małych zakładach stosuje się uproszczoną procedurę wyborczą.
Sama komisja wyborcza składa się zasadniczo z trzech członków.
Jeśli zgromadzenie pracowników nie odbędzie się lub jeśli nie wybierze ono komisji wyborczej, niemiecki sąd pracy powołuje komisję wyborczą na wniosek trzech uprawnionych pracowników lub związku zawodowego.
Niedozwolone jest w Niemczech zwykłe wypowiedzenie inicjatora wyborów, członka komisji wyborczej lub kandydata do rady zakladowej.
2.
Jeśli w niemieckim zakładzie pracy już istnieje rada zakładowa, powołuje ona komisje wyborcza na dziesięć tygodni przed upływem swojej kadencji. Jeśli osiem tygodni przed zakończeniem kadencji nie ma komisji wyborczej, sąd pracy powołuje ją na wniosek co najmniej trzech uprawnionych do głosowania pracowników lub związku zawodowego.
Ochrona przed wypowiedzeniem dla kandydatów do niemieckiej rady zakladowej rozpoczyna się z chwilą zgłoszenia kandydata. Zgłoszenie kandydata uznaje się za zobowiązujące, gdy zawiera wymaganą liczbę podpisów.
W przedsiębiorstwach, w których jest na ogół do 20 uprawnionych do głosowania pracowników, w ogóle nie jest wymagane podpisanie propozycji kandydatów do rady. W przedsiębiorstwach, w których pracuje na ogół od 21 do 100 uprawnionych do głosowania pracowników, propozycje kandydatów muszą być podpisane przez co najmniej dwóch uprawnionych do głosowania, a w przedsiębiorstwach, w których na ogół jest więcej niż 100 uprawnionych do głosowania, propozycje kandydatów muszą być podpisane przez co najmniej jedną dwudziestą uprawnionych do głosowania.
3.
Regularne wybory do rady zakładowej odbywają się w Niemczech co cztery lata, w okresie od 1 marca do 31 maja. Kolejne wybory do rady zakładowej w cyklu czteroletnim odbędą się w Niemczech w 2026 roku.
Odstępując od czteroletniego cyklu, rada zakładowa musi zostać wybrana w Niemczech w następujących przypadkach:
– przy istotnej zmianie liczby zatrudnionych pracowników,
– gdy łączna liczba członków rady zakładowej spadnie poniżej wymaganego minimum,
– gdy rada zakładowa większością głosów postanowiła o swojej rezygnacji,
– gdy wybory do rady zakładowej zostały zaskarżone,
– itd.
Jeśli niemiecka rada jest zakładana po raz pierwszy, wtedy może być wybrana poza powyższym cyklem.
4.
Członkowie niemieckiej rady zakładowej są zwolnieni z obowiązku pracy, jeśli jest to niezbędne do prawidłowego wykonywania ich zadań.
Pracodawca nie musi wyrażać zgody na nieobecność w pracy związana z działalnością rady zakładowej. Za ten czas członek rady zakładowej dostaje pensję tak jakby normalnie pracował.
W przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 200 pracowników, przynajniej jeden z członków rady zakładowej musi być zwolniony z obowiazku wykonywania pracy na stałe.
Członek rady zakładowej, który został zwolniony z obowiązku wykonywania pracy, ma prawo do wynagrodzenia brutto, które osiągnąłby, gdyby nie był zwolniony z obowiązku wykonywania pracy.
5.
Jednym z ważniejszych uprawnień rady zakładowej jest w Niemczech obowiązek skonsultowania rady zakładowej w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli konsultacje nie miały miejsca, wypowiedzenie jest nieważne. Z drugiej storny sprzeciw ze strony rady zakładowej nie powoduje nieważności wypowiedzenia.
W niemieckich przedsiębiorstwach zatrudniających zazwyczaj więcej niż 20 uprawnionych do głosowania pracowników, pracodawca ma obowiązek poinformować radę zakładową przed każdą rekrutacją i przeniesieniem pracowników oraz uzyskać jej zgodę na planowane działanie.
Do spraw wymagających zgody przez radę zakładową należą w Niemczech m.in. następujące kwestie:
– Początek i koniec codziennego czasu pracy, w tym przerwy, oraz rozkład czasu pracy na poszczególne dni tygodnia;
– Tymczasowe skrócenie lub wydłużenie zwykłego czasu pracy w zakładzie;
– Czas, miejsce i sposób wypłaty wynagrodzeń;
– Wprowadzenie zegarów wejścia/wyjścia (tj. rejestracji czasu pracy);
– Ustalenie ogólnych zasad urlopowych i planu urlopów oraz określenie terminu urlopu dla poszczególnych pracowników, jeśli pracodawca i zainteresowani pracownicy nie osiągnęli porozumienia;
– Określenie stawek akordowych, premii i podobnych wynagrodzeń związanych z wydajnością;
– Zasady dotyczące systemu premii;
– Zakaz palenia;
– Regulaminy wewnętrzne oraz nakładanie kar porządkowych w poszczególnych przypadkach (z wyjątkiem upomnień);
– Kontrole bagaży, z wyjątkiem elektronicznej kontroli dostępu przy otwieraniu drzwi;
– Ustalenie zasad wykonywania pracy mobilnej;
– itd., itp.
Warto inicjować wybory do rady zakładowej – jest się wtedy chronionym przed zwolnieniami a sama rada zakładowa dba o to, by nadgodziny były odpowiednio rozliczone; poza tym dba o inne prawa pracownicze.
Rada zakładowa ma w Niemczech prawo do odpowiednich szkoleń za które płaci firma. Za spory rady zakładowej z niemieckim pracodawca płaci zawsze pracodawca…
Jedyne osoby, które muszą się zastanowić, czy chcą być aktywne w ramach zakładania rady zakładowej w Niemczech, to osoby na umowach o pracę na czas określony – tak długo, jak taka umowa nie jest przedłużona na czas nieokreślony, pracodawca może jej po prostu nie przedłużyć…