Kombinacje kelnera przy kasie – powód do zwolnienia w Niemczech z dnia na dzień.
7 lipca, 2024Ochrona przed zwolnieniami po wniosku o urlop rodzicielski w Niemczech (Elternzeit)
10 lipca, 2024Wypadki w drodze do i z powrotem z pracy w Niemczech = wypadki w pracy?
Ubezpieczenie od wypadków w pracy w Niemczech obejmuje wszystkie osoby na umowie o pracę w Niemczech.
Ubezpieczone są nie tylko czynności wykonywane w ramach samej pracy.
Ubezpieczenie opiewa również na bezpośrednią drogę do i z pracy w Niemczech.
Liczy się zawsze tylko bezpośrednia trasa do pracy lub spowrotem z pracy do domu. Zatrzymanie się na zakupy może powodować przerwę w ochronie od wypadków w pracy w Niemczech.
Wyjątki:
Podróż ubezpieczona na trasie odbiegającej od bezpośredniej trasy do i z miejsca pracy
– w celu podwiezienia dzieci, opiece innych osób z powodu aktywności zawodowej ich, ich małżonka lub ich partnera (droga do przedszkola/żłobka itd.), lub
– w celu użytkowania pojazdu wspólnie z innymi osobami zatrudnionymi lub ubezpieczonymi (jazda do pracy grupami jednym autem), lub
– w celu w bezpośredniej drodze do i z miejsca, w którym dzieci są powierzone opiece innych osób, jeżeli ubezpieczona działalność jest wykonywana z domu (droga do przedszkola/żłobka itd. z Homeoffice),
= Wypadek na tych trasach to wypadek w pracy w sensie prawa niemieckiego.
Ubezpieczona jest nie tylko podróż na bezpośredniej trasie z miejsca
zakwaterowania do zakładu pracy, ale też podróż na bezpośredniej trasie z miejsca zakwaterowania do miejsca stałego zamieszkania.
Tyle że zawsze musi to być podróż na bezpośredniej trasie z miejsca A do miejsca B – zbaczanie z tej trasy powoduje utratę ubezpieczenia, przynajmniej aż do powrotu na bezpośrednią trasę.
Sąd apelacyjny do spraw socjalnych w Bremie orzekł, że pracownicy, którzy przerywają podróż do pracy i chcą wrócić do domu z powodu choroby/zlego samopoczucia, nie są od tego momentu w Niemczech objęci ubezpieczeniem od wypadkow w pracy!
W konkretnej sprawie pracownik wyruszył samochodem z domu swoich rodziców w kierunku swojej pracy. Kiedy jednak po drodze uległ wypadkowi, nie był już w drodze do miejsca pracy, ale wracał do domu rodziców. Po wypadku, w którym pracownik doznał paraliżu w zakresie kręgosłupa szyjnego, nie pamiętał już konkretnych wydarzeń z dnia wypadku. Wyjaśnił, że oczywiście odwołał swoją podróż do miejsca pracy, mówiąc, że prawdopodobnie nie czuł się już dobrze i dlatego zawrócił – z powodu choroby. Pozwana niemiecka kasa wypadkowa odmówiła jednak uznania wypadku przy pracy, gdyż pracownik w chwili wypadku znajdował się na nieubezpieczonej trasie.
Nawet gdyby pracownik faktycznie odwołał podróż do pracy z powodu choroby, to tym samym nie był już w podróży objętej ubezpieczeniem od wypadków w pracy w Niemczech. Zgodnie z niemieckimi przepisami podróż bezpośrednio do i z miejsca pracy w związku z ubezpieczoną działalnością jest ubezpieczona. Ale tu w chwili wypadku nie było już jednak żadnego związku z ubezpieczoną działalnością. Nie było koniecznego związku między podróżą a działalnością zawodową. Dopóki pracownik jechał w kierunku zakładu pracy w celu podjęcia tam pracy, był objęty ubezpieczeniem. Natomiast gdy zawrócił, aby powrócić do domu ze względów zdrowotnych, podróżował na własny rachunek. Podjęta przez pracownika podróż powrotna nie miała również na celu umożliwienia mu wznowienia lub kontynuowania pracy – a wtedy byłby ubezpieczony. Pracownik raczej sam założył, że jest niezdolny do pracy z powodu choroby i dlatego udał się w podróż powrotną do domu. Rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej poza przypadki uregulowane przepisami prawa może być w Niemczech rozważane jedynie w przypadku zachowania związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy pracownik – nie dotarłszy do miejsca pracy – jest zainteresowany wyłącznie jak najszybszym powrotem do domu z powodu choroby/złego samopoczucia.
Sygnatura sprawy: LSG Niedersachsen-Bremen L 3 U 52/23.