Zwolnienie z pracy w Niemczech – postojowe i odprawy.
24 listopada, 2023Jak dostarczać ważne dokumenty w Niemczech?
4 grudnia, 2023Wypowiedzenie i jednoczesne zwolniene lekarskie w Niemczech – wyjątkowa decyzja na korzyść pracownicy.
Trwa dyskusja o wiarygodności zwolnien lekarskich w zwiazku z wypowiedzeniami umowy o pracę.
Wspominałem o tym w artykułach:
https://prawnik-niemcy.pl/chorobowe-i-wypowiedzenie-z-pracy-kolejne-ograniczenia/
https://prawnik-niemcy.pl/chora-na-wypowiedzeniu/
Sądy pracy w Niemczech zaczęły podważać wiarygodność zwolnień lekarskich wystawianych na okres wypowiedzenia. Sytuacje takie mają miejsce jeśli pracownik na umowie o prace złoży sam wypowiedzenie i jednocześnie przedłoży zwolniene lekarskie. O ile będzie on trwało dokładnie lub mniej więcej tyle, ile trwa okres wypowiedzenia, wtedy pracownik musi zwolnić swojego lekarza z tajemnicy lekarskiej i podać go na świadka. To znaczy, że trzeba będzie w procesie przedstawić problemy zdrowotne, a sam lekarz będzie musiał opowiedzieć o tym, na jakiej podstawie postawił konkretną diagnozę.
Sąd apelacyjny do spraw pracy w Kolonii zdecydował w następującym przypadku na korzyść pracownicy:
Po rozmowie personalnej pracownica 19 stycznia złożyła wypowiedzenie do 28 lutego i przedłożyła zwolnienie lekarskie od 19 stycznia do 2 lutego. Potem przedlużyła zwolnienie do 16 lutego. Pojawiła się w pracy 17 lutego żeby wnieść o urlop do 23 lutego, firma się zgodziła. Od 24 lutego pracownica była w szpitalu.
Firma nie zapłacila za chorobowe.
W procesie pracownica ujawniła, że od dłuższego czasu cierpi na zaburzenia na tle psychologicznym związane ze stresem. Zaburzenia te nasiliły się po rozmowie personalnej. Pracownica nie ujawniła, czy związany z tym jak się okazało pobyt w szpitalu był planowany (terapia na oddziale zamkniętym) czy nie.
Decydujące było to, że pracownica w wiarygodny sposób ujawniła swoje problemy ze zdrowiem natury psychicznej i ostatnie 5 dni (od 24 lutego włacznie) trwania umowy była w szpitalu.
Pracownica musiała to przedstawić tak wiarygodnie, że nie przeszkodziło jej nawet to, że podczas wizyty w pracy po to, żeby załatwić urlop, zabrała ze sobą swoje rzeczy!
Sad stwierdził, że chorobowe należy się pracownicy za cały okres.
Uwaga: branie urlopu bez zgody pracodawcy lub grożenie chorobowym na wypadek jak nie dostanie się urlopu może uprawniać do zwolnienia – https://prawnik-niemcy.pl/samowolny-urlop-jakie-konsekwencje/
Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz indywidualnych porad prawnych związanych z Prawem Pracy w Niemczech zalecamy skonsultowanie się z doświadczonym prawnikiem. Mecenas Artur Schulz jest gotów udzielić profesjonalnej pomocy, a indywidualne konsultacje mogą przynieść klarowność w kwestiach prawnych. Nie wahaj się skorzystać z tej szansy, aby zabezpieczyć swoje prawa i zrozumieć pełny zakres możliwości dostępnych w niemieckim systemie prawnym.