
Kiedy niemiecki pracodawca może domagać się zwrotu kosztów szkoleń?
7 stycznia, 2025
„Albo dostanę urlop albo pójdę na chorobowe” – powód do zwolnienia w Niemczech?
11 stycznia, 2025Zmiana kodu choroby – automatyczne przedłużenie chorobowego od niemieckiego pracodawcy?
Wiele osób myśli, że zmiana kodu choroby podczas jednego zwolnienia prowadzi automatycznie do przedłużenia okresu pierwszych 6 tygodni o kolejne 6 tygodni chorobowego na nowym kodzie choroby – za które niemiecki pracodawca musi dalej płacić.
Nie do końca…
Prawo do wypłaty wynagrodzenia podczas chorobowego jest w Niemczech również wtedy ograniczone do sześciu tygodni, jeśli w trakcie istniejącej niezdolności do pracy pojawi się nowa choroba, która również powoduje niezdolność do pracy.
Nowe prawo do dalszego wynagrodzenia za czas nowej choroby powstaje w Niemczech tylko wtedy, gdy pierwsza niezdolność do pracy spowodowana chorobą została zakończona przed tym, gdy kolejna choroba doprowadziła do ponownej niezdolności do pracy.
Przyjmuje się w Niemczech że tak jest, jeśli pracownik pomiędzy dwoma chorobami faktycznie pracował lub był zdolny do pracy – nawet jeśli było to tylko przez kilka godzin przypadających poza czasem pracy.
Jeśli między „pierwszą” niezdolnością do pracy spowodowaną chorobą a kolejną niezdolnością do pracy istnieje ścisły związek czasowy – czyli gdy zaświadczenia o niezdolności do pracy następują po sobie bezpośrednio w czasie lub gdy pomiędzy nimi przypada jedynie dzień wolny od pracy dla chorego pracownika lub wolny weekend – wtedy praktycznie pozostaje przy tym, że chorobowe od niemieckiego pracodawcy jest płacone tylko do pierwszych 6 tygodni.
Wówczas to pracownik musi udowodnić, że początek nowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą miał miejsce po końcu poprzedniej niezdolności do pracy. Może tak być, jeśli ktoś był chory np. na grypę i pierwszego dnia po końcu niezdolności do pracy spowodowanej grypą złamie nogę.