
Gdy niemiecka kasa chorych chce nas przenieść z chorobowego na rentę albo emeryturę
6 listopada, 2024
Gdy zakład pracy w Niemczech zmienia właściciela
14 listopada, 2024Chorobowe z Niemiec a brak uprawnień, albo „zgubiłem/straciłem prawko“
Aby móc się domagać chorobowego od pracodawcy z Niemiec, trzeba spełniać różne warunki.
Pierwszy to gotowość do pracy – jeśli ktoś i tak nie chciał pracować, to nie należy mu się chorobowe od pracodawcy z Niemiec. Jeśli pracodawca „podstawi“ innego pracownika jako świadka na dowód rozmowy w której miały paść słowa typu „nie chcę już tutaj pracować“/„jutro nie przyjdę do pracy“, albo jeśli dla przykładu kierowca zabierze ze sobą wszystkie swoje rzeczy z kabiny ciężarówki, wtedy jedyne co pozostaje to wykazać, że coś takiego nie miało miejsca. No chyba że umowa i tak się kończyła a szło się na od dawna planowany zabieg i wtedy zabrało wszystkie swoje rzeczy z kabiny – choć musiałby to być zabieg, jakiego nie można było przesunąć…
Drugi to uprawnienia do pracy – jeśli kierowca straci prawo jazdy na terenie Niemiec, wtedy nie może domagać się od niemieckiego pracodawcy za ten czas chorobowego. Chyba że akurat było jakieś inne stanowisko, na jakim można było go zatrudnić bez prawa jazdy. Trzeba przy tym pamiętać, że na wielu innych stanowiskach ważna może być znajomość języka niemieckiego.
Do tego mogą dojść inne problemy, jak to, że niemiecki pracodawca może być pod pewnymi warunkami uprawniony do wypowiedzenia umowy. Jeśli na odzyskanie uprawnień będzie trzeba czekać długo, wtedy przemawia to za zwolnieniem. Znowu może być podobnie jak z samym chorobowym – wpływ będzie miała między innymi znajomość języka niemieckiego. Odzyskanie uprawnień po jeździe pod wpływem od 1,1 promila może w Niemczech trwać długo i wymagać „zdania“ rozmów z niemieckim psychologiem – za wszystko musi płacić petent… W Niemczech są specjalne i drogie kursy przygotowujące do takich rozmów – oczywiście wszystkie kursy są po niemiecku.
Podobnie jest z chorobowym od pracodawcy z Niemiec, jeśli ktoś zgubił prawo jazdy i za ten czas chce się domagać chorobowego od pracodawcy z Niemiec. Jeśli taka osoba nie może być zatrudniona na jakimś innym wolnym stanowisku, wtedy nie może domagać się za ten czas chorobowego od pracodawcy z Niemiec. I znowu – trzeba przy tym pamiętać, że na wielu innych stanowiskach ważna może być znajomość języka niemieckiego. Jeśli niemiecki pracodawca odkryje, że ktoś próbował pokryć czas bez dokumentu prawa jazdy chorobowym, będzie uprawniony do zwolnienia.
Jaki wpływ ma to wszystko na chorobowe z niemieckiej kasy chorych? O tym w jednym z następnych artykułów.