Odszkodowanie za droższe dojazdy do nowej pracy po nieważnym wypowiedzeniu w Niemczech?
17 maja, 2024Czy pracodawca może w Niemczech jednostronnie zmieniać umowę?
22 maja, 2024Redukcje zatrudnienia z obowiązkową odprawą w Niemczech.
W Niemczech wypowiedzenie z pracy nie jest automatycznie związane z odprawą.
Jeśli sąd pracy w Niemczech stwierdził, że wypowiedzenie było nieważne, wtedy nie jest tak, że automatycznie należy się odprawa – pisałem o tym tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/zwolnienie-z-pracy-w-niemczech-postojowe-i-odprawy/
Jeżeli pracodawca rozwiąże stosunek pracy w Niemczech z powodów gospodarczych/redukcji zatrudnienia, wtedy należy się automatycznie odprawa, jeśli:
– pracodawca wskazał w wypowiedzeniu, że zwolnienie wynika z powodu redukcji zatrudnienia („aus betrieblichen Gründen“),
– pracownik nie wniesie pozwu przeciwko wypowiedzeniu w przeciągu 3 tygodni od otrzymania wypowiedzenia na piśmie,
– pracodawca podał w zwolnieniu, że pracownik może domagać się odprawy („Abfindung“) w przypadku upływu terminu do wniesienia powództwa.
Wysokość odprawy wynosi wtedy w Niemczech 0,5 miesięcznego wynagrodzenia za każdy rok trwania stosunku pracy. Okres dłuższy niż sześć miesięcy zaokrągla się przy tym w górę do pełnego roku.
Niemiecki pracodawca nie musi przy tym podawać już w wypowiedzeniu wysokości odprawy – ani w zakresie jej wyliczenia (tj. poszczególnych parametrów wyliczenia), ani w zakresie jej wysokości. Wystarczy, że pracodawca odniesie się w wypowiedzeniu do “ustawowej odprawy” („gesetzliche Abfindung“).
Przykład:
Pan Janek pracował w firmie w Niemczech 10 lat. Pan Janek dostał wypowiedzenie w którym było wyraźnie napisane, że zwolnienie („Kündigung“) następuje z powodów gospodarczych („aus betrieblichen Gründen“). W zwolnieniu napisane było, że pan Janek dostanie „ustawową odprawę“. Za 10 lat dostanie wtedy odprawę w wysokości 5 miesięcznych pensji brutto (10 x 0,5 = 5).
Czy Panu Jankowi opłaca się złożyć pozew przeciwko wypowiedzeniu, żeby spróbować uzyskać większe pieniądze?
Po pierwsze trzeba pamiętać, że w Niemczech w prawie pracy każdy płaci za swojego adwokata z własnej kieszeni – nie ważne czy wygra czy przegra (tak jest od etapu monitów aż do końca pierwszej instancji). Jeśli Pan Janek zarabiał np. 3.000,00 € brutto – koszta adwokackie mogą tu wynieść 2.545,17 € brutto.
Opłacać mu się będzie to tylko wtedy, jeśli uzyska więcej niż 6 pensji brutto (czyli więcej niż 5 pensji brutto z odprawy na wypowiedzeniu + 1 pensja brutto na koszta adwokackie). Do tego będzie konieczne, żeby pan Janek był bez pracy przez ponad pół roku po upływie okresu wypowiedzenia; albo w nowej pracy zarabiał mniej niż na zredukowanym stanowisku.
U osób z niemieckim ubezpieczeniem od sporów prawnych (Rechtsschutz) lub zapisanych do związków zawodowych kwestia kosztów adwokackich odpada.