
Sprawy o Mobbing – liczą się fakty.
4 kwietnia, 2024
Ekwiwalent za urlop na chorobowym Niemczech – nawet za 3 lata!
8 kwietnia, 2024Kobiety w ciąży są w Niemczech chronione przed zwolnieniami z pracy. Obojętne jest przy tym, jak duży jest zakład pracy lub jak długo jest się zatrudnioną.
Kobiety w ciąży mogą w Niemczech nie pracować w przeciągu 6 tygodni przed porodem i 8 tygodni po porodzie.
Jeśli praca zagraża zdrowiu matki lub dziecka, lekarz może zakazać pracy jeszcze wcześniej niż 6 tygodni przed porodem.
Kobiety w ciąży zatrudnione w Niemczech dostaną podczas zakazu pracy oraz podczas 6 tygodni przed i 8 tygodni po porodzie świadczenia odpowiadające średnim zarobkom z ostatnich 3 miesięcy. Można w tym czasie przebywać w Polsce.
Okres ochronny po porodzie zostaje przedłużony do dwunastu tygodni
– w przypadku przedwczesnych porodów,
– w przypadku porodu mnogiego (bliźniaki, trojaczki itd.),
– jeżeli przed upływem ośmiu tygodni po porodzie u dziecka zostanie stwierdzona niepełnosprawność.
Jeśli umowa o pracę u kobiety w ciąży kończy się w Niemczech przez to, że była zawarta na czas określony, wtedy niestety nie możemy liczyć na te same pieniądze co w czasie normalnej pracy:
– Koniec umowy o pracę na czas określony przed 6 tygodniami przed porodem oznacza w Niemczech koniec jakichkolwiek świadczeń. Ratunkiem może być L4/zwykle zwolnienie lekarskie, ale tylko wtedy jeśli konkretne dolegliwości wynikają z nieprawidłowego rozwoju ciąży albo nie są bezpośrednio związane z ciążą;
– Jeśli umowa na czas określony w Niemczech skończy się w okresie 6 tygodni przed porodem, wtedy dostaniemy maksymalnie 390,00 € miesięcznie z kasy chorych, do konca 8. lub 12. tygodnia po porodzie, również przebywając w Polsce. Zachowuje się w tym czasie prawo do Kindergeld.
Jeśli pracodawca w Niemczech wypowie umowę kobiecie w ciąży wtedy:
– albo przed wypowiedzeniem albo w 2 tygodnie po otrzymaniu wypowiedzenia musimy powiadomić pracodawcę o ciąży tak, żeby można to powiadomienie udowodnić,
W związku z tym patrz tutaj:
https://prawnik-niemcy.pl/procesy-w-niemieckich-sadach-pracy-dowody-w-rekach-pracownikow-1216/
https://prawnik-niemcy.pl/jak-dostarczac-wazne-dokumenty-w-niemczech/
– w przeciągu 3 tygodni od otrzymania wypowiedzenia na piśmie trzeba wnieść pozew do sądu pracy w Niemczech o unieważnienie wypowiedzenia.
Jeśli nie odwołamy się od wypowiedzenia możemy stracić w Niemczech prawo do świadczeń z powodu ciąży. Wyjątkiem jest wypowiedzenie, na jakie zgodził się odpowiedni urząd, ale takie przypadki zdarzają się rzadko.