
Kiedy jest za późno by domagać się pieniędzy od pracodawcy z Niemiec?
27 lipca, 2024
Chorobowe od pracodawcy z Niemiec – jak tego nie robić!
1 sierpnia, 2024Częste krótkotrwałe choroby – powód do zwolnienia z pracy w Niemczech?
Sam fakt bycia na zwolnieniu lekarskim nie chroni w Niemczech przed zwolnieniem z pracy.
W Niemczech wtedy jest się chronionym przed zwolnieniami, jeśli
– pracuje się więcej niż 6 miesięcy w firmie
– i nasz konkretny zakład zatrudnia więcej niż 10 osób na więcej niż 30 godzin tygodniowo.
W takim przypadku (6 miesięcy + ponad 10 etatów na ponad 30 godzin) niemiecki pracodawca musi mieć uznany powód do zwolnienia pracownika.
Takim powodem mogą być w Niemczech częste okresy chorobowego – przy czym muszą być spełnione odpowiednie warunki.
Częste krótkotrwałe choroby mogą w Niemczech uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę z przyczyn dotyczących osoby, jeśli:
- a) W momencie wypowiedzenia istnieją fakty, z których wynika negatywna prognoza, że w przyszłości również dojdzie do chorób w dotychczasowym – znaczącym – zakresie,
- b) Prognozowane przyszłe nieobecności będą prowadzić do znacznego zakłócenia interesów zakładu pracy (czy to przez zakłócenia w przebiegu pracy, czy przez koszty wynagrodzenia chorobowego za okres przekraczający łącznie sześć tygodni rocznie), oraz
- c) Pracodawca, po uwzględnieniu interesu pracownika co do kontynuacji stosunku pracy, nie musi już dłużej tolerować tych zakłóceń (istotne są tu długość zatrudnienia, rodzina na utrzymaniu, wiek pracownika).
Jeżeli w ciągu ostatnich lat co roku występuje kilka krótkotrwałych chorób, może to w Niemczech wskazywać na odpowiedni przyszły rozwój obrazu chorobowego – no chyba że choroby te zostały całkowicie wyleczone.
Jeśli strona niemieckiego pracodawcy, na podstawie dotychczasowych nieobecności, twierdzi, że w przyszłości można spodziewać się podobnych okresów chorobowych, to strona pracownika musi wykazać, dlaczego można oczekiwać rychłego wyzdrowienia.
W tym celu pracownik musi w Niemczech przedstawić dowody na to, że lekarze oceniają rozwój stanu zdrowia pozytywnie i zwolnić ich z obowiązku zachowania tajemnicy lekarskiej.
Jeśli jednak bez przedstawienia dowodów pracownik jedynie twierdzi, że choroby zostały wyleczone, nie może to w Niemczech obalić negatywnej prognozy stanu zdrowia.
Negatywnej prognozie nie przeczy w Niemczech fakt, że okresy niezdolności do pracy wynikają z różnych chorób. Nawet jeśli przyczyny chorób są różne, mogą one wskazywać na ogólną podatność na choroby, która utrzymuje się prognostycznie. Dotyczy to również przypadków, gdy pojedyncze choroby – na przykład przeziębienia – są wyleczone.
Ważne jest przy tym wszystkim w Niemczech pytanie, czy firma zaprosiła pracownika do udziału w procedurze przystosowania miejsca pracy do stanu zdrowia pracownika (betriebliches Eingliederungsmanagement). Jeśli firma tego nie dopilnuje lub popełni przy tym rażące błędy, wtedy najczęściej przegrywa w Niemczech sprawy o zwolnienie z pracy z powodu stanu zdrowia.